Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reglementari specifice
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reglementari specifice

Reglementarile specifice sunt reglementarile interne ale societatii sau sunt reglementari prin legi sau ordonante?
Multumesc anticipat.
Reglementarile specifice pot fi :
- dispozitii adoptate de societatea in cauza
- dispozitii prevazute de acte normative
Reglementari specifice - dispozitii adoptate de societatea in cauza
Gasesc undeva explicatia(act,lege)?
Multumesc.
Reglementarea specială - Reglementarea din aceeaşi materie şi de acelaşi nivel poate fi cuprinsă într-un alt act normativ, dacă are caracter special faţă de actul ce cuprinde reglementarea generală în materie.(art.15 din Legea nr.24 din 27 martie 2000).

Caracterul special al unei reglementări se determină în funcţie de obiectul acesteia, circumstanţiat la anumite categorii de situaţii, şi de specificul soluţiilor legislative pe care le instituie.