Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere scoala si studio de machiaj
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere scoala si studio de machiaj

Buna ziua,

Avem o firma infiintata in anul 2013, in domeniul constructiilor, pe care dorim sa o transformam intr-o scoala si studio de machiaj / coafor. Doresc sa mentionez ca spatiul in care urmeaza sa deschidem punctul de lucru este intr-o cladire de birouri in zona Floreasca, la etajul 1. Este un spatiu de 45mp fara chiuveta/grup sanitar, acestea se afla pe holul cladirii de birou. Asadar, activitatea de coafor se va limita la tuns-coafat, fara spalat.
Imi puteti spune, va rog, pentru aceasta activitate ce tip de autorizatii sunt necesare?
Obiectul principal de activitate va fi probabil 8559 sau 9602.
Pentru acreditarea ANC am gasit pe site-ul dansilor ca este nevoie de urmatoarele avize:
1. Autorizația pentru prevenirea și stingerea incendiilor (PSI);
2. Autorizația sanitară;
3. Autorizația de funcționare din punct de vedere al protecției muncii;
4. Autorizația de mediu, dacă este cazul;
5. Autorizația sanitar veterinară, dacă este cazul, sau contractul încheiat cu agentul economic din care să reiasă că deține autorizațiile legale pentru desfășurarea pregătirii.

Va multumesc!
alexandraleu, utilizator