Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despagubiri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despagubiri

Sotul meu a avut un conflict de munca la firma care lucra iar in urma acestui conflict a facut o depresie severa si a fost pensionat pe caz de boala,i-el poate cere despagubiri de la firma aceea (totul sa petrecut in anul 2015)sau nu ,daca da pe ce cale de atac sa mergem?
Codul Muncii prevede :
Art. 253.
(1) Angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.

(2) In cazul in care angajatorul refuza sa il despagubeasca pe salariat, acesta se poate adresa cu plangere instantelor judecatoresti competente.
(3) Angajatorul care a platit despagubirea isi va recupera suma aferenta de la salariatul vinovat de producerea pagubei, in conditiile art. 254 si urmatoarele.