Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz mai mic de 20 de zile lucratoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz mai mic de 20 de zile lucratoare

Buna ziua,

un angajat poate cere incetarea contractului de munca cu un preaviz mai mic de 20 de zile in cazul in care si angajatorul este de accord? Multumesc
Preavizul este acordat entru demisie sau concediere?
demisie
Angajatorul poate renunta partial sau total la preaviz, conform art.81 alin.7 C.mun.

In acest caz, pe cererea de demisie angajatorul va pune rezolutia "se renunta la ... zile de preaviz".
va multumesc
Mai am o intrebare va rog, se poate lua concediu in perioada de preaviz (zilele care au ramas din concediul legal)?