avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz mai mic de 20 de zile lucratoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz mai mic de 20 de zile lucratoare

Buna ziua,

un angajat poate cere incetarea contractului de munca cu un preaviz mai mic de 20 de zile in cazul in care si angajatorul este de accord? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:49, 2 Decembrie 2015
Preavizul este acordat entru demisie sau concediere?
demisie
Angajatorul poate renunta partial sau total la preaviz, conform art.81 alin.7 C.mun.

In acest caz, pe cererea de demisie angajatorul va pune rezolutia "se renunta la ... zile de preaviz".
va multumesc
Mai am o intrebare va rog, se poate lua concediu in perioada de preaviz (zilele care au ramas din concediul legal)?

Alte discuții în legătură

Zile concediu neefectuate in preaviz Veronica B. Veronica B. Buna ziua! Am comunicat administratorului firmei unde lucrez, ca doresc incetarea CIM, iar acesta mi-a cerut sa raman in preaviz. Dumneai nu a facut nici un ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna in perioada de preaviz ina 64 ina 64 Buna ziua, sora mea si-a gasit un serviciu mai bun in alta parte , a depus cererea de demisie cu preavizul de 20 de zile lucratoare, dar mai are de luat 4 ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz ContSters139791 ContSters139791 Buna ziua am primit o oferta de la o companie care ma vrea urgent asta inseamna sa imi dau demisia fara preaviz, si am cateva intrebari: - daca actualul ... (vezi toată discuția)