avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 350 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile concediu neefectuate in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile concediu neefectuate in preaviz

Buna ziua!
Am comunicat administratorului firmei unde lucrez, ca doresc incetarea CIM, iar acesta mi-a cerut sa raman in preaviz. Dumneai nu a facut nici un calcul, iar dupa cateva zile cand i-am comunicat ca acest preaviz include si cele 5 zile de concediu neefectuate, mi-a spus sa scriu demisia mai devreme cu exact aceste zile
Este legal acest lucru?
Sa renunte la preaviz desi initial a dorit acest lucru? Asta doar ca sa nu mai ma plateasca inca 5 zile.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Veronica B. , utilizator 18:05, 29 August 2018
Angajatorul, potrivit art.81 alin.7 C.mun., are posibilitatea de a renunța total sau parțial la termenul de preaviz.

Zilele de CO neefectuate pana la data incetarii c.i.m. vor fi compensate în bani, conform art.146 alin.3 C.mun.
Am inteles.
Si in cazul in care raman in preaviz, ar trebui sa fiu platita oricum, nu-i asa?
Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele. Astfel, pe durata preavizului veti fi platita.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna in perioada de preaviz ina 64 ina 64 Buna ziua, sora mea si-a gasit un serviciu mai bun in alta parte , a depus cererea de demisie cu preavizul de 20 de zile lucratoare, dar mai are de luat 4 ... (vezi toată discuția)
Preaviz in concediu?? P-Sophie88 P-Sophie88 Buna ziua, de cate zile de concediu de odihna am drept daca imi dau demisia in luna septembrie sau octombrie? Nu am fost in concediu anul acesta si nu vrau sa ... (vezi toată discuția)
Dreptul la concediu in perioada de preaviz botezatuion botezatuion Buna ziua ! As dori sa stiu daca in cazul depunerii demisiei, am dreptul la concediul de odihna aferent anului in curs? Va ... (vezi toată discuția)