Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile concediu neefectuate in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile concediu neefectuate in preaviz

Buna ziua!
Am comunicat administratorului firmei unde lucrez, ca doresc incetarea CIM, iar acesta mi-a cerut sa raman in preaviz. Dumneai nu a facut nici un calcul, iar dupa cateva zile cand i-am comunicat ca acest preaviz include si cele 5 zile de concediu neefectuate, mi-a spus sa scriu demisia mai devreme cu exact aceste zile
Este legal acest lucru?
Sa renunte la preaviz desi initial a dorit acest lucru? Asta doar ca sa nu mai ma plateasca inca 5 zile.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Angajatorul, potrivit art.81 alin.7 C.mun., are posibilitatea de a renunța total sau parțial la termenul de preaviz.

Zilele de CO neefectuate pana la data incetarii c.i.m. vor fi compensate în bani, conform art.146 alin.3 C.mun.
Am inteles.
Si in cazul in care raman in preaviz, ar trebui sa fiu platita oricum, nu-i asa?
Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele. Astfel, pe durata preavizului veti fi platita.
Va multumesc!