Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii act aditional CIM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

act aditional CIM

Exista posibilitatea unui act aditional la CIM referitor la folosirea masinii proprietate personala?Daca da,ce trebuie sa contina actul respectiv?Cheltuiala cu combustibilul este nedeductibila?(mai este necesara intocmirea de foi de parcurs,sau pot scadea direct cheltuiala?
Pentru folosirea masinii personale in interes de serviciu se incheie un contract de comodat.
laura-tamara a scris:

Exista posibilitatea unui act aditional la CIM referitor la folosirea masinii proprietate personala?Daca da,ce trebuie sa contina actul respectiv?Cheltuiala cu combustibilul este nedeductibila?(mai este necesara intocmirea de foi de parcurs,sau pot scadea direct cheltuiala?

Incheiati un contrcat de comodat ... Contractul de comodat este un contract prin care una dintre parti, numita comodant, transmite in folosinta temporara si gratuita unei alte parti, denumite comodatar, un bun determinat cu obligatia ca aceasta din urma sa-l inapoieze, in individualitatea sa, comodantului.
Autoturismul proprietate personala nu intra in incidenta actului aditional la contractul individual de munca!Se intocmeste un contract de comodat intre proprietarul autoturismului si societate .Incepand cu momentul semnarii contractului de comodat ,orice traseu facut in interes de servici se deconteaza.Se intocmeste o delegatie ,foaie de parcurs si cheltuielile se vor deconta ulterior.Combustibilul este deductibil,conform Cod Fiscal.
va multumesc