avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lamurire cu privire la ,,anexele gospodaresti..
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lamurire cu privire la ,,anexele gospodaresti..

In urma cu 4 ani m-am mutat la tara.Am obtinut autorizatie pt. renovre si mansardarea casei iar in iunie 2008 am facut receptia lucrarilor conform legislatiei in viagoare.In curtea proprietatii mele, vechii proprietari au avut niste cotete din lemn si un sopron fara pereti laterali , cu stalpi din bare metalice si acoperis de placi azbociment.Fiind vechi si inesteticemprezentand chiar pericol de ,,naruire(sopronul) ,, l-am demontat precum si cotetele de care nu aveam nevoie.Barele de metal le-am deplasat aprox.3 m mai in spate si am reconstruit un alt sopron ,fara pereti laterali si acoperisul(vechi) din placi de azbociment.In mod sicanator, vecinul m-a reclamat la Inspectoratul de stat in constructii.Acestia s-au deplasat la fata locului si mi-au spus verbal ca nu este o constructie pe ,,temelie,, si au plecat. Acum la o luna, ma trezesc cu o somatie de la Primaria comunei ca am incalcat prev. art.3 lit.a din Legea 50/91 republ.in sensul ca nu am autorizatie de demolare/reconstructie.Am fost invitata la primarie si mi s-a pus in vedere sa depun documentatia pt.autorizare(alti bani, alta distractie.....)Intreband daca cineva din comuna a mai facut asa ceva, viceprimarul mi-a raspuns ca el nu pazeste curtile oamenilor care isi fac sau desfac ,,cotete,,. Mentionez ca multi consateni fac astfel de lucrari, dar ghinionul meu este ca am gasit un ,,vecin,, care nu are alta treaba decat sa ma ,,sicaneze,,.De 4 ani ma sicaneaza cu tot felul de reclamatii care pana in prezent nu s-au adeverit.De data aceasta scz pt. jargon, ,,am picat in plasa,,.....Un lucru nu inteleg.....si cotetul de catei intra la anexe, sau in curte am un WC oribil de cca.40-50 de ani.....pe care as dori sa-l desfiintez.Ce ma sfatuiti sa fac???? Ce fel de constructii sunt incluse in anexele gospodaresti???? Multumesc anticipat pt. raspunsuri. Va doresc o zi buna in continuare si succese !!
Legea nr. 50/1991 prevede:
Art. 8. - (1) Demolarea, dezafectarea ori dezmembrarea, partiala sau totala, a constructiilor si instalatiilor aferente constructiilor, a instalatiilor si utilajelor tehnologice, inclusiv elementele de constructii de sustinere a acestora, inchiderea de cariere si exploatari de suprafata si subterane, precum si a oricaror amenajari se fac numai pe baza autorizatiei de desfiintare obtinute in prealabil de la autoritatile prevazute la art. 4.
(2) Autorizatia de desfiintare se emite in aceleasi conditii ca si autorizatia de construire, in conformitate cu prevederile planurilor urbanistice si ale regulamentelor aferente acestora, potrivit legii, cu exceptiile prevazute la art. 11.
.......................................
Art. 3. - Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora, cu exceptia celor prevazute la art. 11;
b) lucrari de construire, reconstruire, extindere, reparare, consolidare, protejare, restaurare, conservare, precum si orice alte lucrari, indiferent de valoarea lor, care urmeaza sa fie efectuate la constructii reprezentand monumente istorice, inclusiv la cele din zonele lor de protectie, stabilite potrivit legii;
c) lucrari de construire, reconstruire, modificare, extindere, reparare, modernizare si reabilitare privind cai de comunicatie, inclusiv lucrari de arta, retele si dotari tehnico-edilitare, lucrari hidrotehnice, amenajari de albii, lucrari de imbunatatiri funciare, lucrari de instalatii de infrastructura, noi capacitati de producere, transport, distributie a energiei electrice si/sau termice, precum si de reabilitare si retehnologizare a celor existente;
d) imprejmuiri si mobilier urban, amenajari de spatii verzi, parcuri, piete si alte lucrari de amenajare a spatiilor publice;
e) lucrari de foraje si excavari necesare in vederea efectuarii studiilor geotehnice, prospectiunilor geologice, exploatarilor de cariere, balastiere, sonde de gaze si petrol, precum si alte exploatari de suprafata sau subterane;
f) lucrari, amenajari si constructii cu caracter provizoriu necesare in vederea organizarii executiei lucrarilor de baza, daca nu au fost autorizate o data cu acestea;
g) organizarea de tabere de corturi, casute sau de rulote;
h) lucrari de constructii cu caracter provizoriu: chioscuri, tonete, cabine, spatii de expunere situate pe caile si spatiile publice, corpuri si panouri de afisaj, firme si reclame, precum si anexele gospodaresti ale exploatatiilor agricole situate in extravilan;
i) cimitire - noi si extinderi.
......................................
Art. 11. - (1) Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:
a) reparatii la imprejmuiri, acoperisuri, invelitori sau terase, atunci cand nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate;
b) reparatii si inlocuiri de tamplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tamplariei, inclusiv in situatia in care se schimba materialele din care sunt realizate respectivele lucrari, cu exceptia cladirilor declarate monumente istorice, in conditiile legii;
c) reparatii si inlocuiri de sobe de incalzit;
d) zugraveli si vopsitorii interioare;
e) zugraveli si vopsitorii exterioare, daca nu se modifica elementele de fatada si culorile cladirilor;
f) reparatii la instalatiile interioare, la bransamentele si racordurile exterioare, de orice fel, aferente constructiilor, in limitele proprietatii, montarea sistemelor locale de incalzire si de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum si montarea aparatelor individuale de climatizare si/sau de contorizare a consumurilor de utilitati;
g) reparatii si inlocuiri la pardoseli;
h) reparatii si inlocuiri la finisaje interioare si exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea -, la trotuare, la ziduri de sprijin si la scari de acces, fara modificarea calitatii si a aspectului elementelor constructive;
i) lucrari de intretinere la caile de comunicatie si la instalatiile aferente;
j) lucrari de investigare, cercetare, expertizare, conservare si restaurare a componentelor artistice ale constructiilor prevazute la art. 3 lit. b), cu avizul Ministerului Culturii si Cultelor si al autoritatii administratiei publice judetene sau locale, dupa caz;
k) lucrari de foraje si sondaje geotehnice pentru constructii de importanta normala sau redusa, situate in afara zonelor de protectie instituite pentru zacaminte acvifere;
l) lucrari de constructii funerare subterane si supraterane, cu avizul administratiei cimitirului.
(2) Se pot executa fara autorizatie de construire si lucrari pentru amplasarea de tonete, pupitre acoperite sau inchise, destinate difuzarii si comercializarii presei, cartilor si florilor, care sunt amplasate direct pe sol, fara fundatii si platforme, precum si fara racorduri si/sau bransamente la utilitati urbane, cu exceptia energiei electrice.
.........................................
Art. 4. - Autorizatiile de construire se emit de presedintii consiliilor judetene, de primarul general al municipiului Bucuresti, de primarii municipiilor, sectoarelor municipiului Bucuresti, ai oraselor si comunelor pentru executarea lucrarilor definite la art. 3, dupa cum urmeaza:
................................................
f) de primarii comunelor, pentru lucrarile care se executa:
1. in intravilanul localitatilor componente, in vederea realizarii de locuinte individuale si a anexelor gospodaresti ale acestora, precum si, cu avizul structurilor de specialitate din cadrul consiliilor judetene, potrivit art. 45 alin. (3), in vederea executarii lucrarilor la celelalte categorii de constructii;
...............................
ANEXA Nr. 2
DEFINIREA
unor termeni de specialitate utilizati in cuprinsul legii
.............................
 Anexe gospodaresti
Constructiile cu caracter definitiv sau provizoriu, menite sa adaposteasca activitati specifice, complementare functiunii de locuire, care, prin amplasarea in vecinatatea locuintei, alcatuiesc impreuna cu aceasta o unitate functionala distincta.
In categoria anexelor gospodaresti, de regula in mediul rural, sunt cuprinse: bucatarii de vara, grajduri pentru animale mari, patule, magazii, depozite si altele asemenea. In mod similar, sunt asimilabile notiunii de anexe gospodaresti si garajele, serele, piscinele si altele asemenea.
;)
Sunt interesata de subiect. Eu in schimb am luat la studiat Legea 5o/1991 si modificarile survenite. Eu am o alta situatie:locuiesc la o intersectie. In urma a 2 accidente rutiere gardul de la DN7 a fost distrus., plus rigola din fata casei(santul) situat pe domeniul public. In urma constatarilor ni s-a transmis ca o copie a Proc.Verbale intocmite de politie se duc si la Primarie si la Drumuri. Stiind ca am fi asteptat mult si bine...ne-am hotarat sa facem un gard rezistent, sa facem un pod sanatos cu armatura solida care sa consolideze si sa incadreze partea de rigola afectata. Am mers la primarie de 3 ori...ni s-a spus: APUCATI-VA(drept este ca acordul a fost verbal). Intre timp noi demarasem un proiect pentru gard,+garaj. Pentru pod am considerat in urma mai multor asigurari ca este de competenta organelor locale...si i-am scutit de un "efort". Nebunia a inceput cand s-au impartit atributiile intre primarul cu care colaborasem si vice care este de alta culoare politica, imi este ruda prin alianta si am avut si o mica neintelegere. Am intocmit documentatia pentru eliberarea Certif.de Urbanism, si m-a chemat dupa 7 zile(5 lucratoare ). M-a tinut la usa in hol...a studiat singur documentatia desii dupa am citit in lege ca solicitantul (eu), are in primul rand dreptul constitutional de a cere informatii. Mi-a bifat in birou avizele care trebuia sa le aduc...a iesit afara si in treacat mi-a inmanat documentatia spunand verbal: mergeti la Mediu si aviz OAR. Am mers direct la Mediu...greseala mea ca nu am luat la citit ultima pagina a Certif.de Urbanism si nu am vazut x-urii bifati. Avizul de la mediu a iesit dupa 10 zile...iar cel de la OAR, surpriza: arhitectul considera ca nu era necesar sa-si certifice calitatea de arhitect pentru un garaj de 2o mp. A fost o intreaga aventura sa gasesc adresele personale ca sa fortez obtinerea lui dupa apx. 6 saptamani. Intre timp a trebuit sa citesc Legea 5o, sa urmaresc conflictul dintre arhitectii care nu voiau sa accepte majorari de tarife si taxe la OAR...deci era o batalie care nu era a mea din start. Vazand increngatura de interese, legi modificate..HG,Ordonante).am zis ca tot astept eliberarea avizelor...sa merg sa intreb la Drumuri...in legatura cu podul- si bine am facut pentru ca era deja o sesizare verbala ca voiam sa-mi fac un magazin...si urmau sa ma"calce". Alta hora, alti bani:proiect, inspectie...obtinere aviz(unul venea de la Sibiu, altul de la Craiova). Merg la primarie cu avizele plus cel obtinut din proprie vointa...imi insira actele pe birou...si-mi cere avizul de la Sanepid. Atunci l-am intrebat pentru ce?- eu neavand intentia sa alimentez bietul garaj nici cu apa, nici cu grup sanitar...zice pentru fosa. Care domnule fosa...ASTA- si-mi indica pe copia alb negru al proiectului un cerculet minuscul. Am plecat direct la Sanepid, achit...si merg acasa sa citesc si eu. Dl. vice, mare inginer constructor in campania electorala pentru alegerile locale, care a absolvit liceul la seral cu 2 clase intr-un an tot in anul electoral..al aceluaiasi an in care se declarase inginer....in zelul lui mi-a citit si fosa existenta de 50 ani si care era trecuta evident la constructii existente. Deci se poate si mai rau decat doamna cu soproanele. Eu am investit in 5 m de gard, pod, platforma pana la viitorul garaj si temelie... cu executie si materiale 9800 ron, iar avizele, si proiectele peste 2ooo. Faina distractie cand vrei sa fii corect...iar presa locala semnaleaza de ani numai nereguli grave privind constructii monstru...fara nici un aviz. Sunt cartiere intregi fara nici o autorizatie...dar sunt departe de DN7. Am obosit sa mai caut raspunsuri...dar stresul meu de bugetar...cine-l plateste? Mi-am infometat familia ca sa pot tine ritmul cu cheltuielile ...Am prea multe intrebari dar mie deja imi miroase a abuz in serviciu, a transferare a racilor personale in domeniul public....
Din cele citite mai sus eu, nu am inteles ceva. Daca mi-as amplasa in curte, o rulota, fara sa aiba utilitati de vre-un fel dar, as folosi-o ca bucatarie de vara, mi-ar trebui autorizatie de vre-un fel? Si, cel mai important, daca rulota este scoasa din circulatie, trebuie sa platesc vre-un impozit, fie si ca anexa in gospodarie? Multumesc !
Potrivit legii 50/1991 . anexele gospodaresti se autorizeaza in aceleasi conditii ca cele de locuit.

In sensul legii orice lucrare menita sa adaposteasca activitati specifice complementare functiunii de locuit este asimilata notiunii de anexa gospodareasca.

Chiar si o simpla copertina este considerata anexa gosp. fiind necesara autorizatie de construire.

Potrivit notiunilor tehnice copertina este o constructie amplasata pe sol sau suspendata de peretii cladirii care modifica aspectul arhitectural al cladirii.

In concluzie: 4 pari batuti in pamant prevazuti cu un acoperis este constructie in sensul legii.

In ceea ce priveste regimul de inaltime al acestei constructii legea nu defineste acest aspect, insa specifica in anexa 2 a legii (grajduri de animale mari) ceea ce inseamna ca o cotineata de pasari cu regim de inaltime de pana in 2m. nu este anexa. Insa un grajd de vaci este.

Adesea din nestiinta org.de control nu aplica legea sa o aplica cum vor ei.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare apartament 2 camere BiancaSarchizian BiancaSarchizian buna ziua, avem un apartament cu 2 camere si datorita aparitie unui nou membru in familie avem nevoie de mai mult spatiu. asa ca am vrea sa \"mutam\" ... (vezi toată discuția)
Construire cabana apicola din lemn Valeriano Valeriano Buna dimineata. Posed un teren extravilan de 15 ari si doresc sa-mi construiesc pe acest teren o cabana apicola din lemn. Am inteles ca daca se construieste pe ... (vezi toată discuția)
Urgent!! coorinush coorinush am facut modificari in apt meu (am desfiintat doi pereti construiti din bca).vreau sa stiu necesit autorizatie?daca nu am autoriatie ce se poate intampla. am ... (vezi toată discuția)