Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stagiu de cotizare pentru concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stagiu de cotizare pentru concediul medical

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: un angajat mi-a adus un concediu medical cod 01, insa este angajat de curand la noi si nu are stagiul minim de cotizare.I-am cerut sa aduca de la fostul loc de munca, dar nu a adus nimic.In aceasta situatie, eu cum procedez?II bag concediul medical sau nu
Daca nu are stagiu minim de cotizare , concediu medical respectiv nu aveti cum sa-l platiti.

In pontaj se va trece ca salariatul a fost in concediu medical , iar la subsol se va mentiona ca nu are stagiu minim de cotizare pentru plata acestuia.
Deci concediul medical nu il voi introduce in saga. Dar salariatul cum va fi platit pentru aceasta perioada?cu 75% sau nu va fi platit deloc?
Eu sunt de parere ca va ramane la latitudinea angajatorului .
Angajatul este absent motivat prin certificatul medical care nu se poate plati.
Zilele respective raman fara plata.
Atentie insa la faptul ca angajatul are un termen de 90 de zile sa solicite indemnizatia de concediu medical cuvenita si neplatita, bineinteles daca aduce si adeverinta necesara, caz in care va trebui sa recalculati luna in cauza.