avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariat nevenit la servici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariat nevenit la servici

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie ...un salariat din luna august nu a mai venit de 3 zile acesta anuntand ca este in spital. Eu nush cum sa il trec in pontaj...nu are nici concediu medical....nici o cerere nimic. Ar fi trebuit sa ii suspend contractul daca avea cerere de concediu fara salar. Poate aduce concediu medical cand revine la munca?...beneficiaza de concediu medical daca are doar o luna lucrata la noi?

nu stiu cum sa procedez:(....multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:21, 21 Septembrie 2020
Concediul medical pentru luna august trebuia adus pana pe data de 05.09 la angajator.

In pontaj il treceti absent nemotivat, daca nu a depus concediul medical.
multumesc....dar daca aduce concediu medical el beneficiaza de concediu medical chiar daca are o luna lucrata la noi?
Da, poate beneficia.
multumesc...in ce conditii beneficiaza?......trebuie sa aduca adeverinta de la fostii angajatori cati au fost, cu stagiu de cotizare?...sa adune cel putin 12 luni?
Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2020
ionela11, utilizator
Trebuie sa aduca adeverinta de la fostii angajatori cu veniturile realizate si numarul de zile de concedii medicale.

Trebuie sa adune cel putin 6 luni in ultimele 12 luni ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil pana la 2 ani utc utc Buna ziua, Am o salariata care este angajata la societatea mea din data de 16.02.2008 la inceputul lunii septembrie 2009 a nascut, in luna mai 2009 are 30 ... (vezi toată discuția)
Pontaj absente nemotivate consttantin consttantin Buna seara, Va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Am un salariat angajat cu contract cu timp partial(6 ore/zi), care a fost angajat ... (vezi toată discuția)
Intocmire adeverinta vechime tatiana_avanu tatiana_avanu Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in completarea unei adeverinte de vechime, si anume, cum se completeaza in situatia in care fostul angajat avea CIM cu norma ... (vezi toată discuția)