Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariat nevenit la servici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariat nevenit la servici

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie ...un salariat din luna august nu a mai venit de 3 zile acesta anuntand ca este in spital. Eu nush cum sa il trec in pontaj...nu are nici concediu medical....nici o cerere nimic. Ar fi trebuit sa ii suspend contractul daca avea cerere de concediu fara salar. Poate aduce concediu medical cand revine la munca?...beneficiaza de concediu medical daca are doar o luna lucrata la noi?

nu stiu cum sa procedez:(....multumesc
Concediul medical pentru luna august trebuia adus pana pe data de 05.09 la angajator.

In pontaj il treceti absent nemotivat, daca nu a depus concediul medical.
multumesc....dar daca aduce concediu medical el beneficiaza de concediu medical chiar daca are o luna lucrata la noi?
Da, poate beneficia.
multumesc...in ce conditii beneficiaza?......trebuie sa aduca adeverinta de la fostii angajatori cati au fost, cu stagiu de cotizare?...sa adune cel putin 12 luni?
ionela11, utilizator
Trebuie sa aduca adeverinta de la fostii angajatori cu veniturile realizate si numarul de zile de concedii medicale.

Trebuie sa adune cel putin 6 luni in ultimele 12 luni ...