avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de întreținere nemodificată de 7 ani. Care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de întreținere nemodificată de 7 ani. Care sunt pașii pentru a obține majorarea?

Buna ziua, Sunt divortata de peste 7 ani si am 2 copii spre crestere si educare. La data divortului s-a stabilit o anume pensie alimentara pentru cei doi copii, pensie ce, atunci, reprezenta 1/3 din salariul lui. Cum pot sa aflu daca i s-a marit salariul (mi-e foarte greu sa cred ca este acelasi de atata timp) si, care sunt pasii ce trebuie sa-i urmez pentru a solicita o marire a pensiei. Cu multumiri,
Mamica ingrijorata
Ultima modificare: Joi, 11 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Adresați o cerere scrisa la firma unde lucrează.
Dacă nu va răspund doar prin instanta veți putea afla.

Aveți dreptul de a-l întreba și pe el dar va poate minți.
Dacă scoate el adeverință pe ultimele 6 luni va poate ajuta.
Va multumesc frumos. Mi-au fost "spulberate" orice sanse de a contacta pe el, firma la care lucreaza sau....familia lui! (nu ca ar conta)...Ideea era LEGAL...care sunt pasii....
Legal era și asa.
Dacă bănuiți ca i-a crescut salariul trebuie sa și precizați la instanta pe ce va bazați ca i-a crescut salariul.
Instanta va face și ea adresa la firma unde lucrează dacă el nu va aduce adeverință.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În 7 ani, nu numai ca i-a crescut salariul, ci au crescut și nevoile copiilor.
Cereți în instanta mărirea pensiei la 1/3 din venitul lui actual.
Cererea trebuie motivata în fapt și în drept și se poate judeca și în lipsa dacă cereți acest lucru.
Introduceti cererea cat mai repede, deoarce veti obtine majorarea pensiei DOAR de la data introducerii actiunii. Stiti cum sa o faceti, unde sa o depuneti etc?

Alte discuții în legătură

Pot cere modificarea pensiei platite de fostul sot pentru copil ? cristinaamalia cristinaamalia Buna ziua, Am divortat prin notariat in urma cu 2 ani si am obtinut pensie de intretinere de la fostul sot 400 lei, custodie comuna bineinteles cu drept de ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara OanaCrisinaGeorgescu OanaCrisinaGeorgescu Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Am divortat in ianuarie 2015. Am doi copii care au ramas la mine in intretinere. In momentul ... (vezi toată discuția)