avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticip Partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticip Partiala

Buna ziua,
Sunt nascuta in martie 1958 (femeie) si am stagiu cotizare (la 30.12.2015) de 29ani 4 luni ( format din Lucrat efectiv 24a6l + Somaj 3a5l + ctr Asigurat 1a5l ).
Am lucrat grupa II , 8ani 6luni cu 100%.
Cu cat se majoreaza stagiul de cotizare cu perioada lucrata in gr.II ?
Conform Lg 263/2010 ma pot pensiona la Limita Varsta in Martie 2019 cu un stagiu complet de cotizare de 31 ani (fara sa iau in calcul gr.II).
Cum pot iesi la pensie anticipat partial, avand in vedere ca trebuie sa am un stagiu de cotizare de minim 31 ani ?
Perioada de 1an 8 luni care imi lipseste din stagiul de cotizare (explicat mai sus) se poate compensa din majorarea vechimii rezultate din ce am lucrat in gr.II ?
As vrea sa depun dosarul de pensionare anticipata partial in Ianuarie 2016.
Va multumesc pt ajutor
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:51, 4 Decembrie 2015
Pensie anticipata partiala oricand doriti.
La momentul ianuarie 2016 cand veti implini 57 de ani si 10 luni,penalizarea va fi de 31,5%.
Va rog sa-mi spuneti cata vechime (in plus) rezulta din cei 8,5 ani lucrati in gr.2 cu 100% ?
Va multumesc.
2ani(3 luni/an).
Dl Carp va multumesc pt raspuns

Inteleg ca la cei 29ani 4luni , adaug 2ani(de la gr.II) si am in total un stagiu de 31ani si 4luni.
Prin urmare indeplinesc conditia de minim 31 ani stagiu de cotizare pt pensionare anticipata partiala.
Din acest moitiv am spus pensie anticipata partiala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot sa ies la pensie? mioara58 mioara58 Buna ziua, Data nasterii: 02.12.1958 Vechime: 27 ani si 8 luni Vechime in conditii speciale (grupa a II-a): 18 ani Va rog sa-mi spuneti cand ma pot ... (vezi toată discuția)
Pensie draganion draganion Bună seara! Va rog să-mi spuneți dacă după modificările făcute în 2016 la legea pensiilor, după 11ani și 4luni în gr.II, se va reduce vârsta de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata vanatorul vanatorul Va rog mult sa-mi dati niste sfaturi. Sunt nascuta in data de 30.07.1959 si am o vechime in munca de 34 ani si 4luni din care trei ani in grupa I in procent ... (vezi toată discuția)