Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura de restituire a taxelor judiciare de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura de restituire a taxelor judiciare de timbru

In proces de restituirea taxelor judiciare de timbru se analizeaza doar documentele atasate cererii de restituire sau se analizeaza si documentele aflate la dosarul anterior la care se face referirea de restituire ?
instanta nu restituie taxe de timbru pt ca nu are cum
ea, instanta pronunta o incheiere prib care arata ca nu s-a folosit/justificat taca de timbru

cu aceasta incheiere, legalizata constituiti un dosar la autoritatea locala de domiciliu cum ca solicitati restituirea t.j.t conform incheierii pronuntate

daca nu aveti datorii la bugetul local-impozite/taxe/amenzi etc cu care sa se compenseze suma platita ....in urmatorul exercitiu bugetar urmeaza sa ci se restituie sumele platite cu titlu de taxa de timbru
Cererea de restituire a taxelor judiciare se judeca pe baza inscrisurilor anexate ca probe.