Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calcul taxă de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calcul taxă de timbru

Mă confrunt cu o situație destul de ciudată.

Concret, am introdus acțiune în contencios administrativ având obiectul obligația de a face (emitere certificat urbanism) și am cerut daune morale. Am achitat taxa de timbru în valoare de 150 lei.

Am primit acasă de la tribunal o notificare cum că taxa de timbru este de 300 lei, conform Art. 16 lit. b din OUG 80/2013. Mi-am dat seama de eroare și am achitat încă 150 de lei.

Acum am primit acasă încă o notificare de la tribunal cum că taxa de timbru este în valoare de 450 lei, conform Art. 16 lit. b din OUG 80/2013, din care am achitat doar 300 lei.

Problema este următoarea:
La Art. 16 lit b din OUG 80/2013 se specifică:

b)cererile cu caracter patrimonial, prin care se solicita si repararea pagubelor suferite printr-un act administrativ - 10% din valoarea pretinsa, dar nu mai mult de 300 lei.

Consider că am achitat corespunzător taxa de timbru. Ce este de făcut în continuare? Pot solicita instanței să prezinte modul de calcul a taxei de timbru?

Va mulțumesc!
~ Conținut șters la cerere ~