Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ordonanta de plata =procedura concilierii directe?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ordonanta de plata =procedura concilierii directe?

probabil ca de regula, aceasa procedura a ordonantei de plata ar echivala cu indeplinirea concilierii directe prevazute de 720indice1 CPC, pentru aceleasi ratiuni pentru care si somatia ar tine loc de conciliere.
insa, in cazul meu:
1. s-a facut o convocare la conciliere, insa nu s-au comunicat actele, deci nu pot sa afirm ca s-a facut convocarea in mod legal
2. in procesul avand ca obiect ordonanta de plata (OUG119/2007) iarasi nu au fost depuse documente esentiale, respectiv facturi pe care isi intemeia cererea creditorul.

pot sa sustin acum, de partea debitorului fiind, ca nu s-a respectat procedura concilierii directe si ca acel proces nu poate, in cazul acesta, concret, sa echivaleze cu o astfel de procedura?
eu inclin sa cred ca nu, ar insemna sa fie necesara studierea dosarului in care s-a judecat cererea de ordonanta de plata, ceea ce instanta nu cred ca va accepta.

astept insa si parerea dvs., cu multumiri anticipate.
Daca s-a introdus actiune in baza OUG 119/2007, nu se va mai tine cont de modul in care s-a realizat concilierea, procesul se va judeca in baza actelor doveditoare, respectiv contractul sau facturile care sa ateste faptul ca reclamantul se afla in posesia unei creante certe, lichide si exigibile.
(2) În cazul litigiilor privitoare la obligaţii de plată rezultând din contracte comerciale nu este necesară parcurgerea, în prealabil, a etapei concilierii directe prevăzute la art. 7201 din Codul de procedură civilă.Art.5
(2) La cerere se anexează înscrisurile ce atestă cuantumul sumei datorate şi orice alte înscrisuri doveditoare ale acesteia.Art.6 OUG 119/2007
recitind postul meu, imi dau seama ca nu se intelege ce am vrut sa zic :">.

in prezent ma aflu pe dreptul comun, am respins deja actiunea intemeiata pe OUG 119/2007.
intrebarea corecta era daca acum, in cadrul actiunii pe dreptul comun, faptul ca in prealabil s-a desfasurat un proces impotriva debitorului - temeiul fiind OUG119/2007 - se poate afirma ca ratiunea concilierii directe a fost indeplinita prin desfasurarea acestui proces, asa cum se afirma despre somatia de plata.

in acest caz nu mai conteaza daca s-a facut sau nu concilerea, totul depinde de actele primare
iuna a scris:

recitind postul meu, imi dau seama ca nu se intelege ce am vrut sa zic :">.

in prezent ma aflu pe dreptul comun, am respins deja actiunea intemeiata pe OUG 119/2007.
intrebarea corecta era daca acum, in cadrul actiunii pe dreptul comun, faptul ca in prealabil s-a desfasurat un proces impotriva debitorului - temeiul fiind OUG119/2007 - se poate afirma ca ratiunea concilierii directe a fost indeplinita prin desfasurarea acestui proces, asa cum se afirma despre somatia de plata.

Nu, normele de procedura speciale sunt de stricta interpretare si de obligatorie aplicare. Era necesara efectuarea procedurii prevazute de art. 720 ind. 1 C.proc.civ., indeplinirea lor nu se acopera prin demersul judiciar realizat
iuna a scris:

recitind postul meu, imi dau seama ca nu se intelege ce am vrut sa zic :">.

in prezent ma aflu pe dreptul comun, am respins deja actiunea intemeiata pe OUG 119/2007.
intrebarea corecta era daca acum, in cadrul actiunii pe dreptul comun, faptul ca in prealabil s-a desfasurat un proces impotriva debitorului - temeiul fiind OUG119/2007 - se poate afirma ca ratiunea concilierii directe a fost indeplinita prin desfasurarea acestui proces, asa cum se afirma despre somatia de plata.

Uite ce zice Inalta despre aceasta chestiune. Sper sa te ajute.

Raţiunea concilierii prealabile este aceea de a simplifica şi degreva judecăţile având ca obiect pretenţii de natură bănească, pretenţii ce pot fi soluţionate pe cale amiabilă şi într-un termen scurt. Această raţiune este practic realizată şi atunci când încercarea de conciliere a avut loc în cadrul unei alte proceduri, cum este cea a somaţiei de plată sau când procedura concilierii a fost îndeplinită după introducerea cererii de chemare în judecată. [...] În cauză, pretenţiile reclamantei-creditoare şi actele doveditoare pe care se sprijină au fost aduse la cunoştinţa pârâtei-debitoare prin cererea de somaţie de plată adresată Tribunalului Bucureşti la 6.12.2001 (anterior formulării acţiunii în pretenţii pe baza dreptului comun), dându-i-se astfel posibilitatea de a-şi exprima punctul de vedere. Totodată, din actele de la dosar a rezultat că reclamanta a convocat pe pârâtă la concilierea prevăzută de art.7201 Cpc prin actul din 22.08.2002, iar concilierea propriu-zisă s-a realizat la 6.09.2002, ambele date situându-se înaintea primului termen de judecată fixat la 4.10.2002. Prin urmare, în cauză, scopul şi finalitatea prevederilor art.7201 Cpc au fost aduse la îndeplinire, stabilindu-se că voinţa părţilor a fost şi este de a rezolva litigiul pe cale judecătorească şi nu pe cale amiabilă.

ICCJ, Secţia comercială, decizia nr.3184 din 30.09.2004.