avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriptie credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriptie credit

Buna ziua!
As dori si eu un raspuns va rog la o problema.
Sora mea a facut un credit in 2003 pe doi ani la o banca.A platit cateva rate dar nu a mai putut achita ratele deoarece sotul ei a decedat si ea a ramas singura cu doi copii de crescut.Creditul il facuse ptr a cumpara tratamentul ptr boala sotului.Intrebarea mea este daca creditul este prescris ?
Cel mai recent răspuns: marysimo , utilizator 15:20, 9 Decembrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Doar dacă îl cesionează unei Bănci, altfel nu poate.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Decembrie 2015
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
deci o firma de recuperari creante nu poate cumpara decat un credit declarat scadent anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solicitare de plata datorie dupa 12 ani mihaelamunteanu1986 mihaelamunteanu1986 Buna ziua! Mama mea a primit zilele trecute prin posta o foaie prin care i se cere plata unei datorii, din cate imi amintesc eu facuta la Altex in urma cu 12 ... (vezi toată discuția)
Executare silita duduta28 duduta28 Buna ziua Am următoarea speta: In 2006 si 2006 am contractat 2 credite de nevoi personale pe care nu le am mai putut plati. In 2012 (iulie) am primit o ... (vezi toată discuția)
Termen prescriptie executare sillita bellabianca52 bellabianca52 In ian 2012 am obtinut o sentinta favorabila. in 28.03.2013 s-a admis cererea de executare silita. In iunie 2013 exec jud a intocmit un pv prin care spune ca ... (vezi toată discuția)