avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Acciza vinuri spumante
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Acciza vinuri spumante

Buna ziua,

Detin o firma de distributie vinuri linistite (acciza 0 - cod CAEN 4634).

Sunt interesat de dezvoltarea activitatii si doresc sa distribui si vinuri spumante (pentru inceput).

Vreau sa stiu care e acciza la aceste vinuri si daca o platesc eu sau importatorul. Mentionez ca doresc sa achizitionez vinuri de la un importator ce-si desfasoara activitatea in Romania. Eu voi lua vinurile de la el si le voi distribui mai departe.

Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Deschidere firma distributie dragosgheonea dragosgheonea Pentru a deschide o firma de distributie,in afara de sediul social al firmei trebuie sa-mi deschid si un punct de lucru?Firma va functiona in felul urmator:-va ... (vezi toată discuția)
Obligatii producator vin animis animis Buna ziua, o intreprindere individuala care se ocupa cu cultivarea strugurilor, productia si comercializarea vinului doreste sa inceapa activitatea si se afla ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara vinuri - accize vladgabriel73 vladgabriel73 Buna ziua. O societate nou infiintata, din Romania, doreste sa achizitioneze din Italia vinuri linistite (ambalate la sticla) si sa vanda en-gross catre firme ... (vezi toată discuția)