avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dobandirea cetateniei romane
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dobandirea cetateniei romane

Daca cererea de acordare a fost aprobata si publicata in Monitorul Oficial, ce mai trebui facut?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Jonny93 , utilizator 19:09, 24 Iulie 2009
Asteptati invitatia pentru depunerea juramantului.

ART. 19 din Legea 21/1991 -extras:
"Cetatenia romana se dobandeste la data depunerii juramantului de credinta.
In termen de 3 luni de la data publicarii ordinului ministrului justitiei in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, persoanele carora li se acorda cetatenia romana vor depune juramantul de credinta fata de Romania.
Juramantul de credinta se depune in sedinta solemna in fata ministrului justitiei su a secretarului de stat delegat in acest sens si are urmatorul continut:
Jur sa fiu devotat patriei si poporului roman, sa apar drepturile si interesele nationale, sa respect Constitutia si legile Romaniei.
Dupa depunerea juramantului, Comisia elibereaza certificatul de cetatenie romana, care va fi intocmit in doua exemplare, semnate de minstrul justitiei, dintre care un exemplar va fi inmanat titularului. Ambele exemplare ale certificatului contin elemente de iguranta si au aplicate fotografii ale titularului.
-------"
Cât durează până primesc această invitaţie?
Se respectă cu stricteţe termenul de 3 luni pentru depunerea jurământului?

Mulţumesc!
Ultima modificare: Vineri, 24 Iulie 2009
Jonny93, utilizator
Jonny93 a scris:

Cât durează până primesc această invitaţie?
Se respectă cu stricteţe termenul de 3 luni pentru depunerea jurământului?

mulţumesc!

Termenul de 3 luni nu este unul de recomandare! Se respecta intocmai !
Au existat si situatii in care acest termen nu a fost respectat (din cauza unor conjuncturi politice externe).

Va urez multa........ rabdare.
Multumesc pentru informatii!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere juramint obtinere cetatenie Angela C Angela C Ce acte trebuie sa prezinti la depunerea juramintului si daca trebuie sa platesti ceva? Peste cit timp dupa ce ai depus juramintul primesti pasaportul ... (vezi toată discuția)
Cetatenie romana jora jora am depus actele in 2002 am aparut in monitorul oficial prima parte ce trebuie de facut mai departe pentru a obtine cetatenia?:(( (vezi toată discuția)
Redobandirea cetateniei romane alygeo alygeo Buna ziua. Va rog sa ma ajutati deoarece am o problema si nu stiu cum sa o rezolv. Bunica mea a parasit Romania in anii 1975 si a imigrat in Suedia (mama a ... (vezi toată discuția)