Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Aprobare si autorizatie curse + vanatoare cu ogari in ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Aprobare si autorizatie curse + vanatoare cu ogari in Romania

Buna seara,

As dori sa organizez o cursa de ogari cu premii pt promovarea rasei , ogar. Mentionez ca se va organiza cursa intr-un sat pe islazul comunal.

As mai dori sa stiu ce demersuri trebuiesc facute pt a se aproba in romania vanatoarea cu ogari?

Multumesc

[Editat de moderator - Pe viitor va rog sa puneti toate intrebarile legate de un subiect in acelasi topic.]
Ares-3, moderator
Prin Legea 149/2015 , art. 48, este specificat modificarea - art. 42 alin.1 a L. 407/2006 - constituie infracțiune vânătoarea cu ogari sau metiși de ogari. Prin urmare vânătoarea cu ogari este infracțiune de braconaj Este pt. protejarea speciei de iepure de câmp(și nu numai)- se știe că ogarul prinde și ucide
@liamic43
Am unit doua topicuri ale utilizatorului, titlul subiectului sters era autorizatie curse de ogari cu iepure mecanic... am uitat de caracteristica principala a lui Iepurila cand am completat titlul acestuia.
Scuze amandurora!