Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul poate concedia pe angajatul care isi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul poate concedia pe angajatul care isi revendica in instanta unele drepturi salariale, pe parcursul judecarii cauzei?

Un angajator, in absenta oricaruia din motivele prevazute de Codul Muncii pentru concedierea din motive ce tin de persoana angajatului, il poate concedia pe acela care, considerand ca este indreptatit sa revendice in instanta unele drepturi salariale pe care angajatorul nu i le acorda, deschide o actiune in justitie, in acest scop, indeplinindu-si, in continuare sarcinile de serviciu, la parametri care nu pot activa motive de concediere?
Cu alte cuvinte, angajatorul poate adopta o atitudine de genul "Ma dai in judecata pentru drepturile tale? Las` ca te invat eu minte! Te dau afara!..."? Este atacabila o astfel de decizie?
Daca ati intalnit o astfel de speta, va rog sa o indicati printr-un link.
Va multumesc!
Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, atunci acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.