Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii dilema
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

dilema

Buna tuturor,
am o rugaminte la o problema de salarizare in legatura cu concediul medical; am CM la 2 pers. unul 3 zile -suma 342 altul 2 zile suma 55 , platite de firma. Nu mai tin minte cum se fac inregistrariele angajat/angajator .
Multumesc anticipat!

641=421 cu brutul
421=447 fond de garantare conc med cu 397
Contul 423 Personal - ajutoare materiale datorate
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta ajutoarelor de boala pentru incapacitate temporara de munca, a celor pentru ingrijirea copilului, a ajutoarelor de deces si a altor ajutoare acordate.
Contul 423 "Personal - ajutoare materiale datorate" este un cont de pasiv.
In creditul contului 423 "Personal - ajutoare materiale datorate" se inregistreaza:
- ajutoarele materiale suportate din contributia unitatii pentru asigurari sociale, precum si alte ajutoare acordate (431, 645).
4311. Contributia unitatii la asigurarile sociale
4312. Contributia personalului la asigurarile sociale
4313. Contributia angajatorului pentru asigurarile sociale de sanatate
4314. Contributia angajatilor pentru asigurarile sociale de sanatate
437. Ajutor de somaj
4371. Contributia unitatii la fondul de somaj
4372. Contributia personalului la fondul de somaj

423=5311
ContSters42967, utilizator