Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Clarificare cas
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Clarificare cas

referitor la acest paragraf:
"contribuabilii al caror venit net anual, obtinut in anul fiscal precedent, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (35% x 2.415 lei = 845,25 lei);"
As vrea sa aflu daca intelegerea mea este corecta cum ca - daca am un venit net anual mai mic de 10.140 lei in 2015 nu voi fi obligat sa platesc CAS in 2016
De la 1 ianuarie 2016 cand va intra in vigoare noul cod fiscal, nu se va aplica aceasta prevedere ci va fi obligatorie plata a 10,5% la cas.
Cititi si www.avocatnet.ro/content/art...
george-neagu, moderator
adica daca eu am avut in 2015 un venit anual de 4 000 lei si poate in 2016 o sa am si mai putin asta inseamna ca sunt obligat sa platesc 10,5% din venitul declarat pe 2015 sau trebuie sa platesc 10,5% x 5 salarii medii brute? adica aproximativ 1200 lei pe an