avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Clarificare cas
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Clarificare cas

referitor la acest paragraf:
"contribuabilii al caror venit net anual, obtinut in anul fiscal precedent, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (35% x 2.415 lei = 845,25 lei);"
As vrea sa aflu daca intelegerea mea este corecta cum ca - daca am un venit net anual mai mic de 10.140 lei in 2015 nu voi fi obligat sa platesc CAS in 2016
Cel mai recent răspuns: martinescu81 , utilizator 20:12, 12 Decembrie 2015
De la 1 ianuarie 2016 cand va intra in vigoare noul cod fiscal, nu se va aplica aceasta prevedere ci va fi obligatorie plata a 10,5% la cas.
Cititi si www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Decembrie 2015
george-neagu, moderator
adica daca eu am avut in 2015 un venit anual de 4 000 lei si poate in 2016 o sa am si mai putin asta inseamna ca sunt obligat sa platesc 10,5% din venitul declarat pe 2015 sau trebuie sa platesc 10,5% x 5 salarii medii brute? adica aproximativ 1200 lei pe an

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa şi contribuţiile sociale 2016 - articol avocatnet Laura Ciobeica Laura Ciobeica Persoanele fizice autorizate (PFA) trebuie sa plătească pentru veniturile pe care le realizează un impozit de 16%. În plus, această categorie de ... (vezi toată discuția)
La o intreprindere individuala platesc cas de cand? dorelpetru dorelpetru Buna ziua ! As dori sa infiintez o Iitr.Ind. cu activ in cresterea animalelor,in scopul accesarii submasurii 6.1,fonduri europene.(conditie obligatorie pt ... (vezi toată discuția)
Clarificare pfa norma d600 pentru anul 2015 (posibil si 2016, 2017, 2018) gigel2007 gigel2007 Am PFA la norma iar in ianuarie 2015 NU am depus si NU am platit contributia la CAS (explic mai jos de ce). Am inteles la momentul respectiv dintr-un ... (vezi toată discuția)