Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ramas definitiv in urma unei condamnari si se judeca ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ramas definitiv in urma unei condamnari si se judeca cu privire la alta fapta

In martie 2015 a fost inchis pentru furt calificat ,fapta petrecandu se pe noul cod ,ulterior fiind condamnat la 2 ani inchisoare ,insa in 2 feb 2013 s-a urcat la volan fara a detine permis de conducere ,era sub influenta bauturilor alcoolice ,si facut un accident rutier in care propietarul care i a inmanat masina s-a ales cu 89 zile spitalizare .acum incepe un nou proces privind accidentul rutier la care va fi condamnat si pt aceasta fapta.Intrebarea mea este de ce dupa aproape 3 ani se judeca si cum o sa se aplice pedeapsa aceasta avand in vedere ca este pe vechiul cod?Se poate face contopire sau la pedeapsa de 2 ani se adauga un spor sau cum se procedeaza ?Pentru fiecare fapta se da o pedeapsa si ramane la cea mai mare ?si se deduce din cat a executat pana acum ?Va rog respectuos sa-mi spuneti
Da, de aceea am zis de neconstituționalitate. ..