Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cum se inregistreaza corect?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cum se inregistreaza corect?

Buna! Am vazut ca s-ar mai fi discutat ceva despre asta, dar nu m-am lamurit. Cum intocmesc un nir , de ex., a unei cutii de 5kg biscuiti pret de achizitie 20 lei/cutie? Se trec pe nir 5kg x 10 lei/kg sau e corect si 1cutiex50 lei/cutie?
Dacă în interiorul cutiei sunt ambalați în pachete de câte 1 kg, poate v-ar fi mai ușor să îi recepționați așa.
Oricum, depinde de modul în care dați biscuiții în consum. Cu cutia sau cu kilogramul.
Daca vindeti la kg, tb sa intocmiti nir-ul pe kg. Daca vindeti cutia, il introduceti in gestiune 1 cutie cu costul aferent.