Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozitare micro 2009
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozitare micro 2009

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum se impoziteaza un SRL infiintat in febr 2009, ca si microintreprindere, pe trim 2 /2009?
Va multumesc
Este infiintat in 2009, nu se aplica forfetar la societati infiintate in 2009
Impozitul forfetar se aplica si pentru societatile infiintate in 2009.
marianabus a scris:

asta scrie in OUG 34/2009
3% dar nu mai putin de..........forfetar, plati anticipate in contul impozitului pe profit

5. La articolul 34, alineatele (7) si (8) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"(7) Prin exceptie de la prevederile alin. (6), contribuabilii prevazuti la alin. (1) nou-infiintati efectueaza plati anticipate in contul impozitului pe profit la nivelul impozitului minim anual aferent primei transe de venituri totale, prevazuta la art. 18 alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru perioada impozabila respectiva.

cel putin asa inteleg eu

alin. (6) ne vorbeste despre "Contribuabilii prevăzuţi la alin. (1) lit. a) " care sunt "contribuabilii, societăţi comerciale bancare, persoane juridice române, şi sucursalele din România ale băncilor, persoane juridice străine", deci banci.

Restul lumii, adica alin. (1) lit. b, vor face abia din 2010 plati anticipate , la fel ca bancile si PFA-urile. Platile anticipate vor fi 1/4 din impozitul anului anterior si vor fi facute trimestrial, facandu-se o regularizare la sfarsitul anului.

Cel putin asa inteleg eu. :) si binenteles daca nu mai apare vreo OUG + norma + circulara.
ETOCU & maran corina a scris:

Impozitul forfetar se aplica si pentru societatile infiintate in 2009.

Daca citim doar OUG 34 s-ar parea ca firmele infiintate in 2009 platesc impozit minim.

Din pacate in Romania, dupa OUG trebuie sa astepti si Normele metodologice:
MFP a scris:
116 . Contribuabilii infiintati in cursul anului nu intra sub incidenta prevederilor art. 18 alin. (2) pentru anul in care se inregistreaza la oficiul registrului comertului, insa acestia sunt obligati la determinarea impozitului pe profit potrivit prevederilor titlului II «Impozitul pe profit» din Codul fiscal. Nu intra sub incidenta impozitului minim societatile care la data de 1 mai 2009 se aflau in inactivitate temporara si aceasta inceteaza in cursul anului 2009, pentru perioada aferenta de la incetarea inactivitatii pana la 31 decembrie 2009.

ca sa-ti dai seama ca firmele infiintate in 2009 si care platesc impozit pe profit sunt exceptate de la plata impozitului minim, precum si o circulara
MFP a scris:
1. În aplicarea art.107 alin.(2) coroborate cu prevederile art.18 alin.(3)
din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările
ulterioare, microîntreprinderile vor avea în vedere, în mod corespunzător,
prevederile pct. 115, 116 şi 117 din Titlul II din Hotărârea Guvernului nr.
44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.
571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

ca sa-ti dai seama ca si microintreprinderile infiintate in 2009 sunt exceptate.

Fa-te contabil in Romania, nu te vei mai plictisi in veci !
Imago Expert Consult SRL, Contabil
5.La art 34 alin (7) si (8) se modifica si vor avea urmatorul cuprins : " ( 7) Pin exceptie de la prevederile alin (6) , contribuabili prevazuti la alin (1) (Exceptia se refera la faptul ca nu poti lua ca baza de calcul veniturile din anukl precedent - acesta neexistand)nou-infiintati efectueaza plati anticipate in contul pe profit la nivelul primei transe de venituri totale , prevazuta la art 18 alin (3) , recalculat in mod corespunzator pentru perioada respectiva