Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatoria cu un cetățean albanez în România
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatoria cu un cetățean albanez în România

Bună ziua ! Aș dori sa stiu ce documente sunt necesare pentru un cetățean albanez să încheie casatorie cu o romancă pe teritoriul țării noastre si daca poate sa le obțină de la ambasada Albaniei la București
cetateanul albanez are nevoie de certif.de nastere, pasaport / carte de identitate, precum si o adeverinta de cutuma. Adev. i se poate elibera de la ambasada sa din Romania. Daca nu stie limba romana veti avea nevoie de un translator. Actele respectiv certif de nastere si adeverinta le veti traduce la un traducator autorizat din Romania si le veti legaliza la un notar. Certificatele prenuptiale-le puteti obtine pentru amandoi de la medicul dvs. de familie. Actele vor sta la starea civila 10 zile calendaristice.
Multumesc!