Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatoria
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatoria

Buna ziua .Fica mea vrea sa se casatoresca cu un cetaten albanez.Ce acte are nevoie ptr casatorie .atit ptr ea cit si ptr el
Pt.ea :certif. de nastere, buletin, adev. medicala, pentru el: pasaport cu viza, certif. de nastere original si tradus/legalizat la notar, adev. de cutuma originala elib. de aut.locale albaneze ori de ambasada/consulatul Albaniei din Romania, tradusa si legalizata, adev medicala, declaratie la notar cu privire la faptul ca este cunoscator sau nu a limbii romane scris si citit, ca a mai fost ori nu casatorit, daca are sau nu copii, etc. Dupa caz sentinta de divort, certif.de nastere copilasi. Daca cet,albanez nu stie limba romana aveti nevoie de traducator atat la depunerea actelor cat si la incheierea casatoriei.
Justitiarul711, utilizator
Ptr el are nevoie de viza pe pasapor ?
da