Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... 070 PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

070 PFA

Buna seara,
Am un pfa deschis in noiembrie 2015. Pe 8 decembrie 2015 am angajat o persoana care a renuntat dupa 10 zile prin art. 31 alin. 3-codul muncii. Alti salariati nu am avut si nu am in prezent. In acest caz, inteleg ca eu trebuie sa depun declaratia de inregistrare 070 pentru a putea depune 112 in ianuarie, pentru a plati contributiile aferente celor 10 zile lucrate de salariat. Cu ce data mentionez ca devin platitaore de contributii si etc, 8 decembrie? In cat timp trebuie sa depun 070? Si ce fac dupa 25 ianuarie, depun iar 070 in care mentionez ca nu am salariati, sau depun vreo luna, doua declaratia 112 pe zero si apoi daca ma decid ca nu mai angajez modific iar 070?

MULTUMESC!!
Cu data cand ati trecut si in revisal ca incepe contractul. Depuneti formularul 070 acum cat mai repede in decembrie 2015. Apoi in ianuarie 2016 (in primele 15 zile) veti depune iar formularul 070 pentru a face acele mentiuni. Si tot atunci sa depuneti si d112 pe cd la chiseu ca sa nu mai faceti un drum.