avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... 070 PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

070 PFA

Buna seara,
Am un pfa deschis in noiembrie 2015. Pe 8 decembrie 2015 am angajat o persoana care a renuntat dupa 10 zile prin art. 31 alin. 3-codul muncii. Alti salariati nu am avut si nu am in prezent. In acest caz, inteleg ca eu trebuie sa depun declaratia de inregistrare 070 pentru a putea depune 112 in ianuarie, pentru a plati contributiile aferente celor 10 zile lucrate de salariat. Cu ce data mentionez ca devin platitaore de contributii si etc, 8 decembrie? In cat timp trebuie sa depun 070? Si ce fac dupa 25 ianuarie, depun iar 070 in care mentionez ca nu am salariati, sau depun vreo luna, doua declaratia 112 pe zero si apoi daca ma decid ca nu mai angajez modific iar 070?

MULTUMESC!!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 09:22, 18 Decembrie 2015
Cu data cand ati trecut si in revisal ca incepe contractul. Depuneti formularul 070 acum cat mai repede in decembrie 2015. Apoi in ianuarie 2016 (in primele 15 zile) veti depune iar formularul 070 pentru a face acele mentiuni. Si tot atunci sa depuneti si d112 pe cd la chiseu ca sa nu mai faceti un drum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii pfa alisaelena alisaelena Buna seara, Am deschis un PFA cu obiect de activitate frizerie. Dupa obtinerea CUI-ului la ONRC trebuie sa ma duc in 15 zile la ANAF cu 220 si 600. Trebuie ... (vezi toată discuția)
Contract civil p_orsyka p_orsyka o societate a incheiat un contract civil cu o persoana fizica, pe o perioada de 1 an, si plata se face /proiect, nu lunar. Care ar fi solutia fiscala 1. in ... (vezi toată discuția)
Declaratia 205 s.c.serv ad loc s.r.l. s.c.serv ad loc s.r.l. In anul 2015 asociatiile de proprietari nu vor mai depune declaratia 205, informatiile din acest formular cu privire la impozitul pe salarii vor fi mentionate ... (vezi toată discuția)