Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general lmpozitare bani trimisi in tara de romani angajati in ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

lmpozitare bani trimisi in tara de romani angajati in strainatate

Buna ziua,

Banii romanilor, care lucreaza in strainatate si trimit acasa, se impoziteaza?
In rimul rand, conform art. 180 din noul Cod Fiscal persoanele rezidente si/sau nerezidente care nu realizeaza venituri si/sau nu sunt scutite conform unor legi speciale, datoreaza contributii de asigurari sociale de sanatate, si trebuie sa sa inregistreze in acest sens la organul fiscal.
Prin acest articol se intelege ca orice persoana care are domiciliul in romania plateste contributii la CASS (deci inclusiv acele sume care nu sunt declarate sunt impozitate).

In al doilea rand, conform art. 130 alin.2 din Codul Fiscal, veniturile obtinute in strainatate sunt impozitate in Romania dupa regulile proprii fiecarei categorii de venit.
Aici se poate diminua sa elimina impozitul daca exista acorduri de evitare a dublei impuneri, insa asta se aplica doar veniturilor din strainatate obtinute in conditii legale.

Rezidenta fiscala inseamna ca persoana isi plateste taxele in tara respectiva, pentru acest lucru ajunge sa aiba domicilul in Romania, conform art. 7 pct. 28 din Codul Fiscal.
In cazul in care persoana lucreaza/traieste mai mult de 183 de zile din an intr-un alt stat, poate renunta la rezidenta fiscala din tara unde isi are domicilul stabil, printr-o declaratie (chestionar) depusa la organul fiscal, conform art. 15 din Ordinul 74/2012.