Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de arenda - lege aplicabila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de arenda - lege aplicabila

In 2006 s-a incheiat un contract de arenda, pe 10 ani, care conform clauzelor sale expira in octombrie 2016.
In Noul Cod Civil, care nu era in vigoare la data semnarii contractului de arenda, se prevede ca un contract de arenda se prelungeste automat cu o perioada egala cu cea pentru care a fost incheiat, daca nu e denuntat prin notificare de una din parti cu minim un an inainte.
Avand in vedere ca s-a incheiat pe legea veche contractul, va expira el conform clauzelor contractuale, in octombrie 2016, fara alte formalitati? Sau avand in vedere legea noua, intrucat nu s-a notificat cealalta parte ca dorim incetarea, se prelungeste contractul acesta automat cu o perioada de alti 10 ani?
zerognost, utilizator
?