Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reziliere unilaterala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reziliere unilaterala

intr-un contract de locatiune incheiat pe un an de zile se prevede
1 durata contractului se prelungeste in miod automat, pe perioade de timp egale, daca nici un dintre parti nu notifica celelilalte parti intentia de incetare cu cel putin 30 de zile calendaristice inaintea expirarii termenului stipulat.
2 locatorul are dreptul de a rezilia prezentul contract:
- in cazul in care locatarul intarzaie plata................
- unilateral pe baza unei notificari prealabile, transmise locatarului, cu cel putin 30 de zile calendaristice inainte ca incetarea contractului sa produca efecte

a. "inainte ca incetarea contr. sa prooduca efecte" nu se refera la sfarsitul perioioadei ontractuale de un an, nu?
b. in caz de reziliere unilaterala locatorul poate fi obligat la daune-interese?
mihai440, utilizator
Denuntarea unilaterala a acestui contract poate avea loc numai in ipotezele aratae expres prin manifetsrea de voiinta a paretilor, orice alta reziliere unuilaterala poate duce la solicitarea de daune interese potriivit raspunderii civile contractuale.
Desigura ca dorinta de reziliere a oricareia din partii trebuie expres materializata intr-o notificare a celilalte cu cel putin 30 de zile de data la care contractul inceteaza prin ajungerea la termen.
a) ba da. in cazul in care notificarea intervine printr-o notificare a celilalte cu mai putin de 30 de zile de data la care contractul inceteaza prin ajungerea la termen atunci notificarea nu-si mai produce efectele. cand mai are exact 30 de zile sa se ajunga la termen si nu s-a primit notificarea ... atunci se subintelege acordul tacit de a se incheia inca un contract in aceleasi termene si conditii.
b) nu
mihai440 a scris:

a. "inainte ca incetarea contr. sa prooduca efecte" nu se refera la sfarsitul perioioadei ontractuale de un an, nu?
b. in caz de reziliere unilaterala locatorul poate fi obligat la daune-interese?

1. Contractul va înceta la data expirării termenului contractula de un an numai dacă una dintre părţi va notifica celeilalte intenţia sa de reziliere a contractului cu cel puţin 30 de zile calendaristice anterior expirării contractului. Respectiv, dacă acel contract a fost încheiat la 01.07.2007, el va expira la 01.07.2008 dacă una dintre părţi va notifica celeilalte părţi intenţia de reziliere anterior datei de 01.06.2008.
2. Rezilierea contractului de locaţiune de către locator, în condiţiile respectării clauzelor contractuale, respectiv notificarea transmisă locatarului anterior datei de 01.06.2008, nu va atrage în sarcina acestuia plata de daune-interese, ci numai în cazul rezilierii contractului după 01.06.2008. ;)
a) "inainte ca incetarea contractului sa produca efecte" nu se refera neaparat la perioada de 1 an, cand se considera ca expira contractul, ci se poate referi la orice perioada de timp de 30 de zile dupa momentul notificarii cand contractul inceteaza, chiar daca nu a expirat perioada de 1 an.

b) daca locatorul reziliaza contractul in conformitate cu clauzele contractuale, nu poate fi obligat la plata de daune-interese. (de exemplu, daca locatarul nu plateste la timp chiria sau utilitatile, asa cum se prevede in contract).
avTodincaVeronica a scris:

a) "inainte ca incetarea contractului sa produca efecte" nu se refera neaparat la perioada de 1 an, cand se considera ca expira contractul, ci se poate referi la orice perioada de timp de 30 de zile dupa momentul notificarii cand contractul inceteaza, chiar daca nu a expirat perioada de 1 an.

nop. daca contractul e la termen ... atunci nu poate notifica concediul cand are locatarul/locatorul chef.