Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum poti scoate un asociat din societate?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum poti scoate un asociat din societate?

Am asociat si doresc sa-l scot din societate pe urmatoarele motive:

- a semnat actele si a parasit tara la 1 luna dupa.
- nu s-a implicat sub nici o forma in societate.
- a intrat in firma la 2 ani dupa infiintare.

Doresc sa va intreb daca doar prin tribunal sau mai exista un alt mijloc?
Excluderea se pronunță de către instanța de judecată dar ceea ce reproșați dvs asociatului nu constituie motive de excludere.
Dacă a părăsit tara și nu mai colaborează poate fi exclus însă e proces dificil.
Trebuie sa dovediți toate susținerile în instanta.
Art. 222 din Legea nr. 31/1990 enumeră în mod limitativ cazurile de excludere. În plus, dacă asociatul nu este administrator, pentru a se aplica lit. d, celelalte cazuri de excludere (lit. b și c) nu sunt aplicabile deoarece se referă la asociatul cu răspundere nelimitată, iar lit. a se referă la motivul neaducerii aportului la capitalul social la care asociatul s-a obligat.