Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... taxa timbru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

taxa timbru

Intr-un proces civil (conflicte de munca) pe care l-am castigat , dar avocatul nu a cerut cheltueli de judecata , poate fi considerata cererea cheltuelilor de judecata un accesoriu la proces sau va trebui sa platesc taxa de timbru ? Multumesc !
Daca nu s-au solicitat odata cu solutionarea litigiului de munca, atunci cheltuielile de judecata pot fi solicitate pe cale separata.

"Înalta Curte a considerat că se impune admiterea recursului, pronunţând următoarea soluţie:
”Admite recursul în interesul legii formulat de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 1, art. 2 alin. (1) şi 15 lit. p) din Legea nr. 146/1997, cu modificările şi completările ulterioare, stabileşte:
Cererile prin care se solicită, pe cale separată, acordarea cheltuielilor de judecată sunt cereri principale supuse taxei judiciare de timbru, care se calculează la valoarea pretenţiilor deduse judecăţii, chiar dacă cererile care au format obiectul litigiului din care aceste cheltuieli provin au fost scutite de la plata taxelor judiciare de timbru”." (Decizia ÎCCJ nr. 19 din 18 noiembrie 2013 privind examinarea recursului recursul în interesul legii formulat de către procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie privind interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 1, art. 2 alin. (1) şi art. 15 lit. p) din Legea nr. 146/1997, cu modificările şi completările ulterioare, în referire la timbrarea cererilor prin care cheltuielile de judecată sunt solicitate pe cale separată, publicata in Monitorul Oficial al României, partea I, nr. 45 din 20 ianuarie 2014)