Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Povata despre gusturile copilariei
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Povata despre gusturile copilariei

In ultimii ani incerc sa mananc mai natural, mai naturist pe cat posibil, intr-un Bucuresti poluat si cu magazine alimentare pline de alimente industrializate, chimizate, aditivizate etc. Incerc de asemenea sa povestesc copilului meu despre beneficiile unei astfel de alimentatii. Nu ii interzic sa manance chips-uri sau sa bea lichidul acela negru, nu-i spun numele, dar imi racesc mereu gura atragandu-i atentia asupra consecintelor nefaste asupra sanatatii. Si obtin oare un rezultat favorabil? Nu ! Sau nu inca, adica inca mai sper! De ce oare?
Iata raspunsul:
Eu stiu ce gust trebuie sa aiba un mar ionatan sau domnesc pentru ca in copilarie le-am mancat direct din gradina bunicii. Eu stiu ce gust trebuie sa aiba o leguma, carnea de pui si chiar de porc. Eu stiu e gust ar trebui sa aiba mezelurile, pentru ca bunica facea si mezeluri. Pe langa faptul ca alimentele consumate atunci erau sanatoase au fost si impregnate cu o afectivitate. Intotdeauna ne amintim gusturile copilariei, ca in cartea lui Proust: In cautarea timpului pierdut..
Acum copilul meu e mare, o iesire in oras cu prietenii la un hamburger la Mc... i se pare ceva special. M-am intrebat oare de ce. Si am realizat ca port acesta vina. In clasele 1-4 toti colegii de scoala isi serbau zilele de nastere la acest fast food indragit de copii. Si eu i-am serbat ziua acolo si a fost invitat si la zilele colegilor. Si iata cum cu buna stiinta am ajutat la creerea gustului copilariei, gustul de hamburger si de lichid negru.

Si astel povatuiesc pe parintii cu copii mici sa aibe grija cum participa la formarea gusturilor copilariei pentru micutii lor!

De ce oare n-am citit eu asta acum 7-8 ani ?

La fel am procedat si noi, si ca noi ,multi altii , ca asa era( este) moda ... din pacate.
Cred ca nu trebuie sa va faceti probleme. Chiar dv afirmati ca ”in ultimii ani” incercati sa mancati alimente cat mai naturale - adica, inainte vreme nu erati chiar asa stricta. Copilul va are ca model si se va trezi.

De ce se intampla sa faca exact invers decat il sfatuiti? Raspunsuri ar fi multe, si printre ele: cand era vorba de role, de ex, de haine etc la moda, pe care alti copii le aveau sau le doreau si le dorea, la randul lui, copilul dv le cumparati. Altfel spus, in anumite situatii il sprijineati sa semene cu ceilalti iar in privinta hranei semi-toxice (care e in trend!) ii cereti sa se deosebeasca de ceilalti...

Povatza dv este valabila in special pt acei parinti care au venituri apreciabile – indraznesc sa scriu – pt a fi in situatia de a putea alege. Familiile care traiesc la limita saraciei – in care, de regula, sunt si multi copii – nu prea au de ales cand se hranesc... si tanjesc dupa carnea aceea terciuita de la Mc...
trope_doi a scris:

Cred ca nu trebuie sa va faceti probleme. Chiar dv afirmati ca ”in ultimii ani” incercati sa mancati alimente cat mai naturale - adica, inainte vreme nu erati chiar asa stricta. Copilul va are ca model si se va trezi.

De ce se intampla sa faca exact invers decat il sfatuiti? Raspunsuri ar fi multe, si printre ele: cand era vorba de role, de ex, de haine etc la moda, pe care alti copii le aveau sau le doreau si le dorea, la randul lui, copilul dv le cumparati. Altfel spus, in anumite situatii il sprijineati sa semene cu ceilalti iar in privinta hranei semi-toxice (care e in trend!) ii cereti sa se deosebeasca de ceilalti...

Povatza dv este valabila in special pt acei parinti care au venituri apreciabile – indraznesc sa scriu – pt a fi in situatia de a putea alege. Familiile care traiesc la limita saraciei – in care, de regula, sunt si multi copii – nu prea au de ales cand se hranesc... si tanjesc dupa carnea aceea terciuita de la Mc...

"Copilul" a pasit deja in lumea adultilor, multumesc de incurajari =D>, este adevarat ca sper si cred ca oamenii isi schimba comportamentul alimentar de cateva ori in viata.
Dar eu vorbesc de gusturile copilariiei care raman impregnate pentru todeauna intr-o memorie afectiva.