Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Alegere denumire restaurant
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Alegere denumire restaurant

Buna ziua,
In ce act normativ este reglementata alegerea si folosirea denumirilor pentru localurile publice (cafenea, etc). Carei autoritati trebuie sa ma adresez in acest sens?Am fost informata ca pot folosi la orice denumire fara a fi obligata sa o inregistrez ca marca la OSIM fara avea probleme legale, dar as vrea sa fiu sigura in acest sens.

Va multumesc
Nu este necesar sa va adresati nimanui ,aveti o societate comerciala care se numeste x iar numele restaurantului poate sa fie y .Daca se va dezvolta un mare brand atunci puteti apela la OSIM pt protectia denumirii respective dar pana atunci e cale lunga.Succes.