Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ISCTR - Licenta transport 3.5T - autoplatforma
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ISCTR - Licenta transport 3.5T - autoplatforma

Buna ziua . Astazi am fost oprit de ISCTR , in timp ce conduceam o autoplatforma de 3.5 T , incarcata cu o masina mica . Mi s-a cerut licenta de transport ( nu auzisem de asa ceva la 3.5T ) . In fine , nu mi s-a dat amenda , am fost doar avertizat sa nu mai fiu prins in trafic fara a avea licenta , ptr. ca din ianuarie o sa dea amenzi .
Dupa .. am fost la ARR .. am intrebat de licenta .. mi s-a spus ca se da .. doar ca trebuie sa scrie in cartea masinii ca este intrebuintata la a cara " masini defecte sau avariate " . La mine nu scrie asa ceva , scrie doar BA- Transport auto .
Intrebarea este : Chiar trebuie acea licenta , la autoplatforme , <= 3.5T ?
Daca trebuie , iar ptr. masina mea nu se poate obtine , ce mai pot face cu ea ? Sa transport doar masini in stare buna ( care nu sunt defecte , nici avariate ) ?
Ce fac spre ex. cei din Ucraina , Rep. Moldova , care aduc masini din Germania s tranziteaza tara noastra , iar in tara lor nu se dau / nu se cere / nu au licenta ?

Va multumesc anticipat .
Sper sa ma lumineze cineva .
cezarcezar1, utilizator