Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fotografie postata pe un site de socializare- ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fotografie postata pe un site de socializare- plangere penala?

Buna Ziua , ieri seara am facut un grup cu niste prieteni si prietene pe facebook , am povestit si unul dintre prieteni a postat o poza cu el in opostaze goale !!
Eu l-am intrebat ce fel de om face asa ceva? Raspunsul lui a fost ca nu ii este rusine , eram in jur de 15 persoane in grup.
Dupa 3-4 minute am postat poza trimisa de el in grupul public (putea fi invitat oricine) pe pagina lui de profil , dupa 10 secunde a sters poza !

Ieri m-a sunat si m-a anuntat ca a facut plangere impotriva mea la organele de politie , deoarece am postat poza cu el "nud".
Totul a fost o gluma !

Spunetimi va rog ce pot sa fac sau chiar poate face plangere?
CsabiAlexa, utilizator
Plangere penala poate sa faca, depinde ce varsta avea (minor sau major), depinde daca nudul este sau nu pornografic. Daca era major si a consimtit la pozare sau era constient ca se pozeaza, nu prea mai poate face mare lucru. In acest caz drepturi de autor are fotograful si fotografia este a fotografului, care poate face ce vrea cu ea (ma rog, n-are voie sa ofere pornografie minorilor pe websiteuri romanesti).

In general Politia are alte treburi mai serioase decat urmarit penal postari de nuduri (daca nu e vorba de pornografie infantila).
tgeorgescu, utilizator
Nu este nimeni minor , iar poza a fost facuta de el , si postata pe un grup de 12 indivizi intr un chat ! Eu am luat poza , iar am postat pe pagina lui ca si gluma , iar el dupa 5-10 secunde a sters poza . nu inteleg ce la facut sa faca plangere la politie ? Poza a fost stearsa , ca si urmare ce consecinte sunt?
Da, in cazul asta fie ca nu-i vor accepta plangerea, fie va fi clasata. Ar ramane sa deschida un proces in drept civil, pe care n-ar avea nicio siguranta ca-l va castiga, ba ar fi mai probabil sa-l piarda.
Fiind minor puteți avea probleme penale.
Este destul de complicata situația.

Dacă nu e minor va poate acționa în civil.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat