Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitatea la o intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitatea la o intreprindere individuala

1. La achizitia stampilei se face NIR cf facturii apoi Bon de consum si se deschide o fisa evidenta obiecte de inventar?

2.pentru registrele contabile(Reg inv, RJIP, chitantier, facturier ) achizitionate se face NIR si Bon de consum?

Da, la ambele.
Pentru stampila, registrul inventar si registrul jurnal de incasari si plati consider ca nu trebuie facute alte documente pe langa cele de achizitie, deoarece pot fi considerate materiale nestocate.

Chitantele si facturile au regim special de inseriere si numerotare. Se intocmeste o decizie in acest sens si se inventariaza anual.