Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA sau nu la inchiriere auto catre firma din CE ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA sau nu la inchiriere auto catre firma din CE ?

O societate (romana) intentioneaza sa inchirieze un mijloc de transport persoane (4 locuri) la o societate din Comunitatea Europeana. Vehiculul va fi pus la dispozitie (pe cheltuiala societatii romane) la sediul beneficiarului (din Comunitatea Europeana) care il va utiliza pentru desfasurarea activitatii sale. La sfarsitul perioadei de inchiriere societatea romana receptioneaza vehiculul tot la sediul beneficiarului (din Comunitatea Europeana) si se ocupa de readucerea lui in tara (Romania).
Intrebarea noastra este : facturarea serviciilor de inchiriere se va face cu TVA sau fara TVA? Ambii parteneri sunt platitori de TVA. Multumesc anticipat
Facturarea catre beneficiar se va face cu TVA.B-)
Multumesc frumos pt raspuns, dar nu o tratam ca o prestare de servicii intracomunitare? Si in cazul in care facturez cu TVA pentru clientul strain acesta va fi deductibila?

ART. 133 - Locul prestării de servicii

(1) Locul prestării de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt efectuate.

[.....]
(3) Prin derogare de la prevederile alin. (1), închirierea sau leasingul de mijloace de transport se consideră că are locul prestării:

a) în România, când aceste servicii sunt prestate de o persoană impozabilă, stabilită sau care are un sediu fix în afara Comunităţii, de la care serviciile sunt prestate, dacă serviciile sunt efectiv utilizate în România de beneficiar;
b) în afara Comunităţii, când aceste servicii sunt prestate de o persoană impozabilă, stabilită sau având sediul fix în România, de la care serviciile sunt prestate, dacă serviciile sunt efectiv utilizate în afara Comunităţii de beneficiar. ;

In concluzie emiteti factura cu TVA.
Prin decontul de TVA acesta poate fi dedus.

Noi avem un site separat pe care inchiriem fara TVA pentru persoane juridice straine, pentru ca avem o a doua firma care este neplatitoare de TVA. Poate reusiti asa. Se pare ca este singura metoda. Adresa la care poti citi termenii este [ link extern ]
emilus, utilizator
regula actuala este aceasta: locul prestarii serviciului este considerat:
locul unde mijlocul de transport este pus efectiv la dispoziţia clientului, în cazul închirierii pe termen scurt a unui mijloc de transport. Prin termen scurt se înţelege posesia sau utilizarea continuă a mijlocului de transport pe o perioadă de maximum 30 de zile şi, în cazul ambarcaţiunilor maritime, pe o perioadă de maximum 90 de zile