Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cate zile de concediu de odihna imi revin dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cate zile de concediu de odihna imi revin dupa intoarcerea din concediu de crestere a copilului?

Buna ziua!

Am nascut in iulie 2014 si in iunie 2015 m-am intors la lucru. In contractul meu de munca figureaza 21 de zile de concediu de odihna pe an, din care am efectuat 12 zile - calculate pe 7 luni( perioada iunie-decembrie). Intrebarea mea este: Nu am eu dreptul la toate cele 21 de zile, dupa noul cod al muncii intrat in vigoare din ianuarie 2015?

Nu aveti dreptul la intreg concediu de odihna pentru anul 2015, ci numai pentru perioada cuprinsa intre data revenirii din CCC si 31.12.2015.

Codul Muncii nu include in categoriile de perioade lucrate si perioada concediului pentru cresterea copilului.

Art. 145.C.mun.
......
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
(5) In situatia in care incapacitatea temporara de munca sau concediul de maternitate, concediul de risc maternal ori concediul pentru ingrijirea copilului bolnav a survenit in timpul efectuarii concediului de odihna anual, acesta se intrerupe, urmand ca salariatul sa efectueze restul zilelor de concediu dupa ce a incetat situatia de incapacitate temporara de munca, de maternitate, de risc maternal ori cea de ingrijire a copilului bolnav, iar cand nu este posibil urmeaza ca zilele neefectuate sa fie reprogramate.
(6) Salariatul are dreptul la concediu de odihna anual si in situatia in care incapacitatea temporara de munca se mentine, in conditiile legii, pe intreaga perioada a unui an calendaristic, angajatorul fiind obligat sa acorde concediul de odihna anual intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care acesta s-a aflat in concediu medical.