avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... la ce foloseste cazierul rutier??
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

la ce foloseste cazierul rutier??

Am formulat plangere contraventionala impotriva amenzii de parcare... iar judecatorul stagiar a cerut politiei cazierul judiciar. Probabil fata de apararea mea ca n-am mai fost niciodata amendat.
Intre timp, am mai luat o amenda pt viteza 10-20km si una pt contrasens, pe care de asemenea le-am contestat.
Ce valoare probatorie are, in acest caz concret, cazierul judiciar? E proba in favoarea sau impotriva mea? :)
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 17:18, 31 Decembrie 2015
Cazierul rutier contine date despre evidenta permiselor de conducere retinute si sanctiunile aplicate,in conformitate cu disp prev L nr 52/2003 privind transparenta decizionala in administratia publica
In evidenta autoritatii se consemneaza contraventia la momentul constatarii acesteia si eventuual se poate radia din evidente -numai in baza unei hotarari judecatoresti definitive
Multumesc pt definitie! Totusi, intrebarea concreta este: Ce valoare probatorie are? ce face judecatorul, investit cu o plangere contraventionala, cu cazierul rutier? :)
Judecatorul in baza cazierului rutier analizeaza si se poate edifica daca soferul detine sau nu sanctiuni pentru incalcarea dispozitiilor referitoare la circulatia pe drumurile publice
Exista soferi care pe parcursul a 5-10 ani nu se afla in evidente cu sanctiuni aplicate la regulile de circulat pe drumurile publice si alti soferi care pe parcursul 1-2 ani acumuleaza zeci/sute de sanctiuni
Intr-adevar, am permis de 13 ani... iar anul asta am luat primele 3 sanctiuni :))

Asta e un lucru bun sau un lucru rau?

Ce concluzie va trage judecatorul in baza analizei cazierului meu rutier??
Judele poate aprecia ca in ultimul an ati incalcat regulile de circulatie-aspect dezavantajos dv
Alta concluzie putea trage judele daca primea un cazier rutier curat

Alte discuții în legătură

Reglementari noi in materia circulatiei pe drumurile publice, din 2012 Roland Mindrila Roland Mindrila Conduceti responsabil ! De la 1 ianuarie 2012, Codul Rutier debuteaza in noul an cu ceva schimbari. Potrivit unor surse din cadrul Politiei,va scadea ... (vezi toată discuția)
Cazier auto - stergere AOlteanu AOlteanu Buna ziua. Am avut permisul de conducere anulat. Dupa ce termenul necesar de la sentinta definitiva a trecut, am dat din nou examen si am luat un nou permis ... (vezi toată discuția)
Cine are dreptul sa ne opreasca in trafic, politia locala ... sau rutiera romana icoman icoman Am gasit un comentariu interesant: [quot] Intrebare : cei de la control trafic (RAR) mai fac semne sa opresti (fara politiie rutiera cu ei) ce faci opresti ... (vezi toată discuția)