Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... de ce trebuie sa platim cheltuieli ce nu se justifica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

de ce trebuie sa platim cheltuieli ce nu se justifica

Locuiesc la bloc,am contracte propii cu institutiile ce furnizeaza apa( apometru in caminul din fata bloculu) gaze si energie electrica( contuare pe casa scari)imi platesc singur facturile catre furnizori,asociatia de proprietari ma incaseaza salari femeie serviciu,lumina pe casa scari,salari peresedinte ,salari administrator cenzori si asta in fuctie de cate persoane locuiesc cu mine in apartament, lucru ce mi se pare arnormal,, ei nu-mi fac mie niciun serviciu ,in acesta situatie suntem vreo 5 proprietari cui sa ma adresez sa nu mai platesc toata adunatura de puturosi,
A fost decizia dv unilaterala de a locui in imobil de locuit in comun
Dispozitiile in vigoare privitoare la imobilele de locuit in comun prevad drepturi si obligatii in sarcina proprietarilor
In imobilele de locuit in comun,proprietarilor le revine obligatia legala de a achita lunar c/v intretinere care insumeaza consum individual si cote parti comune
ma incaseaza salari femeie serviciu,lumina pe casa scari,salari peresedinte ,salari administrator cenzori

HG nr 1588/2007
ART. 32
(1) Toti proprietarii au obligatia sa plateasca lunar, conform listei de plata a cheltuielilor
asociatiei de proprietari, în avans sau pe baza facturilor emise de furnizori, cota de
contributie ce le revine la cheltuielile asociatiei de proprietari, inclusiv cele aferente
fondurilor din asociatia de proprietari.
(2) Repartizarea cheltuielilor sau a obligatiilor financiare pe fiecare proprietate
individuala revine administratorului, în cadrul contractului încheiat cu reprezentantul
asociatiei de proprietari a condominiului. Lista de plata se semneaza de administrator si de
un membru al comisiei de cenzori si se aproba de presedinte prin semnatura si aplicarea
stampilei asociatiei, persoanele semnatare certificând si raspunzând de corectitudinea listei
de plata.
(3) Niciun proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decât aceea de
locuinta nu va fi exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca
urmare a renuntarii la folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii
apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decât aceea de locuinta ori în alte situatii.

ART. 43
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, în functie de suprafata utila a
apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decât aceea de locuinta, reprezinta
cheltuielile efectuate pentru administrarea, întretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz,
consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate în proprietate
comuna.
ART. 44
(1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu
privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de
întretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica,
modernizare la partile de constructii si instalatii aflate în si pe proprietatea comuna, astfel
cum este descrisa în cartea tehnica a constructiei si în acordul de asociere: subsolul;
conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, încalzire, energie
electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de
instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de
evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele
asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat
al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator,
electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor
asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele
, membrii comitetului executiv
si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte
servicii administrative catre proprietatea comuna.

Chiar daca detineti contracte individuale,dv utilizati partea comuna calea de acces,care trebuie curatata de catre femeia de serviciu
Calea de acces,scarile trebuiesc iluminate
Cenzorul verifica lunar si ori de cate este necesar legalitatea documentelor in baza carora se calculeaza cotele de intretinere
Fiecare dintre reprezentantii asociatiei de proprietari desfasoara permanent acte si actiuni in interesul si pentru bunul mers al asociatiei de proprietari,aloca timp pentru solutionarea probemelor curente care inevitabil apar in orice asociatie de proprietari
Daca apreciati ca de ex presedintele este cum l-ati catalogat dv si indemnizatia lunara este neintemeiata,desfasurati demersuri la proxima adunare generala sa preluati dv responsabilitatea de presedinte de asociatie si daca ve-ti fi numit puteti solicita sa nu fiti retribuit
Resposabilitatile reprezentantilor asociatiei de proprietari presedinte comitet executiv,cenzor administrator ,nu se pot cuantifica in timp,efort,stres
Interesati-va sa aflati cat timp si efort aloca cenzorul lunar pentru verificat si vizat intreaga documentatie a asociatiei de proprietari,administratorul sa intocmeasca listele de intretinere
Chiar daca dv vedeti lunar o simpla lista de intretinere,in spatele acelei liste sunt zeci de ore de munca ,pe care fiecare dintre reprezentantii asociatiei de proprietari le aloca ,astfel incat la termene fix sa primeasca,sa verifice,sa calculeze listele de intretinere
Problema se rezolva doar la dvs. in asociatie.
.... in acesta situatie suntem vreo 5 proprietari ... mergeti chiar acum la sediul asociatiei si discutati cu presedintele. Chiar daca problema dvs. nu se va rezolva prea repede, chestiunea poate fi pusa in discutia com. ex. si apoi in proxima AG a proprietarilor din trim. I.
Functie de cum puneti problema, este posibil sa obtineti - pe buna dreptate, o reducere la cheltuielile as. prop. repartizate proprietarilor aflati in situatia descrisa.

Totusi, efectiv nu-mi place atitudinea dvs in legatura cu - ...sa nu mai platesc toata adunatura de puturosi ... Daca ati munci intr-o as. prop., sunt sigur ca nu v-ar place etichetarea.
In fine, mergeti la sediul as. prop., apoi mai veniti pe-aici si ne informati si pe noi - poate mai sunt si alti forumisti aflati in situatia dvs.
virgil1950 a scris:

Locuiesc la bloc,
ei nu-mi fac mie niciun serviciu ,in acesta situatie suntem vreo 5 proprietari cui sa ma adresez sa nu mai platesc toata adunatura de puturosi,

Nu va suparati,dar ar trebui ca anterior acordarii de epitete,sa constientizati ca dv ,chiar daca
am contracte propii cu institutiile ce furnizeaza apa( apometru in caminul din fata bloculu) gaze si energie electrica( contuare pe casa scari)imi platesc singur facturile catre furnizori,
,beneficiati de aceste utilitati datorita instalatiilor parte comuna din imobil,
instalatii de apa rece,calda,gaze
In situatia in care partile comune din imobil=subsol tehnic,cale de acces,uscatorii,terase,etc trebuiesc intretinute si reparate,putini sunt proprietarii care se implica dezinteresat si cu fonduri proprii sa desfasoare respectivele demersuri si eforturi
Acea grupare cum o denumiti dv va asigura atat curatenia cat si buna functionare a partilor comune de instalatii si constructii
Daca instalatia parte comuna din imobil este defecta,dv chiar daca detineti contract individual nu puteti beneficia de acele utilitati si tot la acea....apelati ca sa o remedieze
Va rog nu va grabiti sa ma catalogati si pe mine,nu sunt nici presedinte si nici administrator de imobil- dar cunosc foarte bine efortul,timpul ,stressul necesar exercitarii acestor responsabilitati

ynocentta, utilizator