Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... revizuire hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

revizuire hotarare judecatoreasca

Am avut un porces de partaj sa dat hotararea definitiva ,sa facut si apel sa respins apelul ,am apelat la un executor judecatoresc pt punerea in aplicare a hotarari (pe care l-am si platit)si acum m-am trezit cu un alt dosar de revizuire a hotarari definitive.
Ce se poate intampla in cazul asta.
Depinde ce se solicita prin cererea de revizuire.

Instanta va putea admite in tot sau in parte cererea de revizuire sau o va putea respinge.
Art.513 (4)NCPC,precizeaza ce se intampla in cazul admiterii cererii de revizuire"Daca instanta incuviinteaza cererea de revizuire,ea va schimba ,in tot sau in parte ,hotararea atacata,iar in cazul hotararilor potrivnice ,ea va anula cea din urma hotarare".