Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Preaviz si sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Preaviz si sarcina

Buna seara am nevoie va rog de un sfat si o îndrumare : sânt angajată unei firme care ne-a anunțat ca vor sa închidă punctul de lucru din Ploiești ,verbal momentan începând cu data de 11 ne au spus ca vom face inventarul la marfa si pana pe data de 16 ale luni in curs sa fie pregătită sa o ia ,eu lucrez de 3 ani la această firma dar cum in primul an am lucrat pe denumirea firmei x si după 1 an am foști imprumutati la firma y dar cu continuitate ,începând cu data de 16 cred ca ne va da preavizul l insa eu sar putea sa fiu însărcinată si abia pe 20 ianuarie 2016 merg sa îmi confirme medicul specialist nu pot mai devreme stiu ca trebuie sa informezi societatea in scris si sa anexezi adeverință ce pot face in acest sens daca semnez preavizul si după câteva zile bag medical pot anexa atunci o adeverință din care sa reiasă ca sunt însărcinată ma mai poate concedia atunci stiu ca preavizul se amâna atât timp cat ai medical dar nu stiu daca pot anexa atunci adeverință mulțumesc
1. in caz de sarcina angajatorul nu va poate concedia
2. ca sa nu va concedieze trebuie sa stie/sa fie informat oral sau in scris... puteti sa faceti un test de sarcina de la farmacie sa vedeti exact... il puteti anunta oral ... si pe 20 sa depuneti si dovada... ca sa fiti acoperita...
3. c.muncii protejeaza femeia gravida in rel de munca... dar cu conditia sa se stie de sarcina...puteti sa-i comunicati oral si sa fie si o colega ceva/ptr un eventual martor daca va fi cazul
1. OUG 96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă
Art. 2
În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite după cum urmează:
c)salariata gravidă este femeia care anunţă în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate şi anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste această stare;
....

Prin urmare, instiintarea ca sunteti gravida trebuie sa se faca in scris si nu verbal.

2. Codul muncii:
Art. 60
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;

(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

Astfel, daca nu anuntati, in scris, angajatorul ca sunteti gravida, inainte de a se emite decizia de concediere, atunci acesta poate decide concedierea dvs.

3. Chiar daca veti primi preavizul , pana la emiterea deciziei de concediere va trebui sa depuneti la angajator instiintarea scrisa ca sunteti insarcinata.