Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... consilier juridic la cabinetul primarului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

consilier juridic la cabinetul primarului

Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate ca printr-o hotarare a consiliului local sa fiu desemnat sa reprezint institutia publica in instanta avand in vedere ca sunt angajat pe un post de consilier juridic la cabinetul primarului.

Va multumesc
Da se poate.
liliana elena a scris:

Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate ca printr-o hotarare a consiliului local sa fiu desemnat sa reprezint institutia publica in instanta avand in vedere ca sunt angajat pe un post de consilier juridic la cabinetul primarului.

Va multumesc

Se poate 100%!B-)
liliana elena a scris:

Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate ca printr-o hotarare a consiliului local sa fiu desemnat sa reprezint institutia publica in instanta avand in vedere ca sunt angajat pe un post de consilier juridic la cabinetul primarului.

Va multumesc

Pana acum toata lumea spunea ca este incompatibilitate daca ne raportam la Legea nr.514/2003 .... ;) ... Nu cred ca se poate angaja consilier juridica la cabinetul unui primar .... Potrivit Legii nr.215/2001, art. 66. - (1) Primarii comunelor pot angaja, in limita numarului maxim de posturi aprobate, un consilier personal. Primarii oraselor, municipiilor si ai municipiilor resedinta de judet pot infiinta, in limita numarului maxim de posturi aprobate, cabinetul primarului, compartiment distinct format din:
a) maximum 3 persoane la orase si municipii;
b) maximum 5 persoane la municipii resedinta de judet.
(2) Personalul prevazut la alin. (1) este numit si eliberat din functie de catre primar.
(3) Personalul prevazut la alin. (1) isi desfasoara activitatea in baza unui contract individual de munca pe durata determinata, incheiat in conditiile legii, pe durata mandatului primarului.
~ Conținut șters la cerere ~