avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... consilier juridic la cabinetul primarului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

consilier juridic la cabinetul primarului

Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate ca printr-o hotarare a consiliului local sa fiu desemnat sa reprezint institutia publica in instanta avand in vedere ca sunt angajat pe un post de consilier juridic la cabinetul primarului.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:24, 27 Iulie 2009
Da se poate.
liliana elena a scris:

Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate ca printr-o hotarare a consiliului local sa fiu desemnat sa reprezint institutia publica in instanta avand in vedere ca sunt angajat pe un post de consilier juridic la cabinetul primarului.

Va multumesc

Se poate 100%!B-)
liliana elena a scris:

Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate ca printr-o hotarare a consiliului local sa fiu desemnat sa reprezint institutia publica in instanta avand in vedere ca sunt angajat pe un post de consilier juridic la cabinetul primarului.

Va multumesc


Pana acum toata lumea spunea ca este incompatibilitate daca ne raportam la Legea nr.514/2003 .... ;) ... Nu cred ca se poate angaja consilier juridica la cabinetul unui primar .... Potrivit Legii nr.215/2001, art. 66. - (1) Primarii comunelor pot angaja, in limita numarului maxim de posturi aprobate, un consilier personal. Primarii oraselor, municipiilor si ai municipiilor resedinta de judet pot infiinta, in limita numarului maxim de posturi aprobate, cabinetul primarului, compartiment distinct format din:
a) maximum 3 persoane la orase si municipii;
b) maximum 5 persoane la municipii resedinta de judet.
(2) Personalul prevazut la alin. (1) este numit si eliberat din functie de catre primar.
(3) Personalul prevazut la alin. (1) isi desfasoara activitatea in baza unui contract individual de munca pe durata determinata, incheiat in conditiile legii, pe durata mandatului primarului.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare consilier personal primarie de comuna bogdanmarinela bogdanmarinela Care sunt conditiile in care un primar de comuna isi poate angaja un consilier personal in 2012? Multumesc (vezi toată discuția)
Consilierul primarului Ion Nicolaie Ion Nicolaie Primarul a primit o condamnare in urma careia a fost destituit din functie pana se termina cu recursul la Curtea de apel . Dar el are si un consilier .. ce ... (vezi toată discuția)
Lamurire consilier personal al primarului paultrtr paultrtr cine poate ocupa functia de consilier personal al primarului? De exemplu, o persoana care lucreaza in invatamant poate ocupa aceasta functie? Va multumesc. (vezi toată discuția)