Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiul militar + cursurile universitare sunt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiul militar + cursurile universitare sunt considerate vechime in munca ?

Buna ziua
am efectuat stagiul militar obligatoriu in perioada septembrie -1981
aprilie 1983 , studii universitare (politehnica )in perioada septembrie 1984
august 1989 finalizate cu obtinerea diplomei de inginer.
va rog sa-mi spuneti daca aceste perioade sunt considerate vechime in munca
conform legislatiei actuale .
Va multumesc
Este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Potrivit prevederilor actuale, Legea nr.263/2010, perioada cat ati urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii si perioada cat ati satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilită constituie stagiu de cotizare asimilat la pensie si nu vechime in munca.

Legea nr.263/2010
art.49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora cu diplomă;
c) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
......