Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensie

Buna ziua. Puteti sa imi spuneti daca anii de facultate sau de armata se adauga la varsta limita de pensie (adica 65+aceia de armata sau facultate) sau se scad, si se poate iesi la pensie la 65-4 ani de facultate sau - 1.6 ani de armata? Multumesc anticipat.
1. Perioada in care ati urmat cursurile unei facultati nu constituie vechime in munca, ci stagiu de cotizare asimilat la pensie.

2. Legea nr.263/2010:
Art.49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
....
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

Prin urmare, perioada in care ati urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar este perioada asimilata stagiului de cotizare si se are in vedere la pensia pentru limita de varsta.

2. Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
art.49
(1) În sistemul public de pensii se asimileazã stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
c) a satisfãcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilitã, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
....

Prin urmare, perioada in care "ati satisfãcut serviciul militar ca militar în termen .... "este perioada asimilata stagiului de cotizare si se are in vedere la pensia pentru limita de varsta.
Deci nu conteaza la varsta de pensionare, doar ca stagiu de cotizare. Multumesc mult.