Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu de incadrare asistent medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu de incadrare asistent medical

sunt asistent medical si am lucrat 6 luni ca si asistent debutant cu salariu minim pe economie.dupa 6 luni am dat un examen in urma caruia mi se lua in considerare 13 ani vechime si sporurile aferente,insa de la salariul minim pe economie m-a adus la salariu de incadrare care este de 599.este normal ca sal de incadrare sa fie mai mic ca sal minim pe economie.multumesc
Nu este corect si nici legal ca salariul de incadrare sa fie sub salariul minim brut pe economie.

In acest caz, puteti sesiza Inspectia Muncii.
Cornel Vasile, Consilier juridic