Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... intretinerea la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

intretinerea la bloc

buna seara ,as dori sa aflu daca asociatia de propietari a unui bloc poate hotari si daca este legal sa se puna la intretinere o persoana la un apartament care este gol propietarii fiind plecati din tara . De hotarat am vazut ca au hotarat asta dar as vrea sa stiu cat este de legala aceasta hotarare .va multumesc
Nu poate hotari si nu este legal sa se introduca persoane la intretinere care nu exista. Sigur nu a fost facuta cererea de scoatere de la intretinere si atunci isi permit sa "usureze" cheltuielile lor.
Numarul de persoane se trece in baza declaratiei pe propria raspundere a locatarului.
Daca s-a trecut abuziv inseamna ca oamenii aceia nu au un simt etic si legal normal.
Faceti contestatie!
Detineti dovada=cerere inregistrata,semnata de preluare, ca ati informat oficial asociatia de proprietari de aspectul ca in perioada X in apartamentul Y nu va locui nicio persoana ?
Daca detineti dovada,in temeiul disp art 10 din L nr 230/2007 solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va comunice temeiul legal care sta la baza inregistarrii in evidetenta de calcul de intretine a 1 persoane
Daca detineti cererere inregistrata,in temeiul disp art 12 A al c si d din HG nr 1588/2007 formulati contestatie impotriva valorii calculate in lista de intretinere,in termen de 10 zile de la afisarea acesteia
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile