Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand inceteaza contractul de munca unui angajat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand inceteaza contractul de munca unui angajat functionar public la solicitare pensie pentru limita de varsta?

Sunt functionar public intr-o institutie publica. Conform legii pensiilor ar trebui sa ma pensionez in ianuarie 2017. Intrebarea mea este daca pot sa fiu angajat in continuare pana la data emiterii deciziei de pensionare si in ce conditii?
Multumesc anticipat.
1. Functionarii publici nu au incheiate contracte de munca, ci raporturi de serviciu.

2. Legea 188/1999 prevede :
art.98
(1) Raportul de serviciu existent încetează de drept:
d) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;
....
(2) Constatarea cazului de încetare de drept a raportului de serviciu se face, în termen de 5 zile lucrătoare de la intervenirea lui, prin act administrativ al persoanei care are competenţa legală de numire în funcţia publică. Actul administrativ prin care s-a constatat încetarea de drept a raporturilor de serviciu se comunică Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, în termen de 10 zile lucrătoare de la emiterea lui.

Prin urmare, la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, raportul de serviciu al functionarului public inceteaza de drept.

Pana la aceasta data, functionarul public isi va desfasura activitatea in baza actului de numire.