Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit pe microintreprindere cu venituri din ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit pe microintreprindere cu venituri din consultanta

Buna ziua,

In 2014, o microintreprinderea care realiza venituri din consultanta si management a caror pondere depasea 20%, devenea platitoare de impozit pe profit incepand cu trimestrul urmator.

Mai este valabila la momentul actual aceasta regula?

Multumesc anticipat,
Da.

Cod fiscal 2016:

ART. 47 - Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) a realizat venituri, altele decât cele obţinute din desfăşurarea activităţilor, prevăzute la art. 48 alin. (6);

b) a realizat venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale;

.....

ART. 52 - Reguli de ieşire din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderii în cursul anului

(1) Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta datorează impozit pe profit, începând cu trimestrul în care s-a depăşit oricare dintre aceste limite.
Multumesc.